1. 2009 yılında piyasaya çıkan sanat eseri. oyun sivil savaş içindeki ferelden krallığı'nda geçer. oyunun temelinde çözülmesi gereken bir kraliyet meselesi varken, asıl tehdit ise açgözlülük sonucunda ortaya çıkan ve tüm ırkların ortak problemi olan darkspawnlardır. ve tabi tüm bölgelerde ayrı ayrı problemler de mevcuttur. birbirinden kopmuş ırk ve grupları darkspawn tehditine karşı birleştirmek de kahramanımıza düşer. ve bu yolda destansı bir maceraya başlarız.

    oyunda asıl dikkat çeken olay diyaloglardır. birlikte takıldığımız yoldaşlarımızın, birbirinden farklı karakterlere sahip olması ve birbirinden farklı tepkiler vermesi hesaba katmamız gereken bir şey. aynı olay birini mutlu ederken, bir diğeri sizden nefret edebilir. ve karakterlerin sizi sevdikçe güç kazandığını hesaba katarsak onlarla aramızı iyi tutmak büyük önem taşıyor. kahramanımız ve 3 yardımcı karakterle oynadığımızı düşünürsek, yardımcıların önemi daha iyi anlaşılır. huysuz, vahşi büyücü morrigan, morrigan'ın zıttı iyi niyetli babaanne havasındaki tecrübeli büyücü wynne, şapşal bakir alistair, gizemli ama saf leliana, keyfine düşkün suikastçı zevran, hödük oghren, suratsız ama sürprizli sten, ilk yoldaşımız köpeğimiz temel yardımcı karakterlerimizi oluşturuyor. hepsinin yetenekleri ve farklı uzmanlıkları var. onlarla sohbet edip ilişkinizi ilerletebileceğiniz gibi zaman zaman kendi aralarında da atışıp keyifli anlar yaşatıyorlar. benim favorim kamp ateşinde wynne'le olan sohbetlerimiz. o sakin, hem tecrübe hem pişmanlık hem de huzur içeren sohbetlerin tadını unutmam hiç.

    oyunda çok zengin bir dünya yaratılmış. sağlam temellere oturtulan bir dünya. farklı ırkların farklı grupları, loncaları oyunun zenginliğini pekiştiriyor. nickimin kaynağı olan grey wardenlar da ihtişamlı gruplardan biridir.

    çıktığı dönemde yılın oyunu seçilen dragon age: origins, geçen tüm yıllara rağmen hala keyifli bir oynanış sunmakta. türkçe çevirisi de yapılan oyun mutlaka denenmeli ve tekrar tekrar oynanmalı. her farklı karakterle farklı bir maceraya çıkılmalı. hem büyücü, hem savaşçı, hem de suikastçı-hırsız olarak farklı oynanış sistemiyle tüm alternatif hikayeler denenmeli. alternatif sonlar keşfedilmeli.