dücane cündioğlu

Kimdir?

dücane cündioğlu (21 ocak 1962, üsküdar, istanbul) yazar, düşünür.

2 nisan 1980’de başladığı yazı hayatına çeşitli dergi ve gazetelerde makaleler yazarak devam etti. 1981’de kur’an ilimlerini temel uğraş alanı olarak seçti. yorumbilim'in (ilm-i tefsir) yanı sıra uzun yıllar tarih, dilbilim (ilm-i belâğat), düşüncebilim (ilm-i mantık) ve felsefe dersleri verdi. bir dönem berlin'de yaşadı. şubat 1998’ten 2011'e kadar yeni şafak gazetesinde köşe yazarlığı yapmış, 05.02.2011 tarihinde 'son günahım' adlı yazısı ile gazete yazılarına son vermiştir. (vikipedi)
  1. dini bütün bir abimiz. söylediklerinin doğruluğunu tartışacak bilgi birikimim yok lakin kendisine karşı sebepsiz bir sempati besliyorum. bir günlüğüne büyük ada'daki evinde misafir olup hiçbir şey konuşmayarak gözüne girmek isterim.
  2. devrin büyük şarihlerinden. sinema yazılarıyla birlikte kendisiyle tanıştım. vuslatıma ermiş gibi oldum ve tüm yazılarını okumaya başladım. doyamadım kitaplarını aldım. ******
    velhasılıkelam türkiye'de yaşamanın getirdiği siyasi/felsefi/politik fikirlere tutunamama sorununu talipleri için yeni bir sonuca/soruna vardırıyor. düşünce dünyasını ise çeşitlendirdiği yeni sanatçılarla/fikir üretenlerle örneklendiriyor, yol gösteriyor.
    bendeki özel yeriyse geçmiş yaşantısından şimdiki dücane'ye evrilmesi. bazılarında önyargı oluştursa da kendisinin de sözünü ettiği isyan virajını en iyi dönüp daireyi tamamlamaya çalışanlardan biridir.
    sde