1. evet efendim, sanat eserinin daha doğrusu bir tablo'nun değerini belirleyen o muazzam son güç ''tokmak'' dediğimiz tahta parçasında gizlidir..

  mesela, norveçli ressam, ''edvard munch'' tarafından yapılan 1893 tarihli, ''çığlık'' tablosu 119.9 milyon dolara satıldığı vakit, izlerken dikkat ederseniz ilk önce nefesler tutulur, sessizlik sağlanır ve daha sonra tokmağın ''tıaaak'' sesinden sonra ki sahne alkışlar eşliğinde küçük dilimizi yutmamızı sağlayan, ciddi paraların nasıl da basit savruluşuna şahit oluruz.

  yani; eser = para = tokmak.

  !---- spoiler ----!

  gelelim tablomuza :

  tablomuzun orjinal hali budur efendim.

  fransız ressam paul gauguin‘in ''tahitili iki kız'ı'' resmettiği 1892 tarihli tablosu, 300 milyon dolara ( yaklaşık 741 milyon tl ) satılarak ‘en pahalı sanat eseri’ rekorunu kırmıştır.. isviçreli koleksiyoner rudolf staechelin'ın sahibi olduğu 1892 tarihli tablo, özel satışta adının açıklanmasını istenmeyen bir kolleksiyoncu tarafından 300 milyon dolara alındı.

  en pahalı sanat eseri rekoru 259 milyon dolarla (yaklaşık 640 milyon tl) fransız ressam paul cezanne’ın ''iskambil oynayanlar'' adlı tablosuydu

  !---- spoiler ----!

  efendim; ortadoğu, asya ve amerikalı koleksiyoncuların değerli tablolara olan ilgisi çok fazla. bu isimler arasında rus milyarder roman abramovich’in yanı sıra meksikalı iş adamı david martinez, japon girişimci ryoei saito, gürcü politikacı ve iş adamı boris ivanishvili, amerikalı koleksiyoner steven a. cohen ve katar emiri hamad bin halife es-sani de yer alıyor. ünlü eserlere para yağdıran birçok kişinin ismi ise açıklanmıyor.

  dünyanın en pahalı tablosu 4 tablosu önceden katar’daydı. bu unvanı elinde bulunduran paul cézanne imzalı the card players/iskambil oynayanlar, katar kraliyet ailesi tarafından 2011’de satın alınmıştı. aile ünlü fransız ressamın tablosu için tam 259 milyon dolar ödemekten çekinmemişti. gauguin’in tahitili iki kızı resmettiği ve 300 milyon dolara satılan tablosu bu rekoru kırmış olsa da, en pahalı tablo yine katar’da kaldı. dünyanın en pahalı bir diğer tablosu ise amerikalı ressam jackson pollock’a ait. meksikalı işadamı david martinez 1948 yılında yapılan ''no, 5 1948'' isimli tabloya sahip olmak için 140 milyon doları gözden çıkarmıştı zaten.

  !---- spoiler ----!

  ve siz değerli kardeşlerime bir sır vereyim; şu an eksperlerin ve sanat eseri yorumcularının deyimiyle ''mona lisa'' tablosu bugün satışa çıksa, değeri ''750 milyon dolar''. . yani dünyanın en değerli tablosu olma özelliğini koruyor halen..

  not: düzeltme