1. bu sorunun cevabı genellikle klişe haline gelen "kara tahtayı kazıyan tırnaklar" olarak bilinir. fakat nörolojiyle ilgilenen bir grup bilim adamı insan beynini en çok etkileyen ve rahatsız eden sesleri belirlemek amacıyla bazı testler yapmaya karar vermişler. bu testler sonucunda da kara tahta üzerinde gezinen tırnakların aslında bu listede ne ilk ne de ikinci sırada olamadığını keşfetmişler.

  journal of neuroscience'ın geçtiğimiz haftaki sayısında yayınlanan araştırmaya göre 16 katılımcı bir mri cihazına bağlanmış ve 74 farklı ses dinletilerek onları en çok rahatsız edenleri oylamaları istenmiş. oylama sonuçlandığında en sinir bozucu seslerin listesi şu şekilde belirlenmiş;

  1. cam şişe üzerindeki bıçak

  2. cam üzerindeki çatal

  3. kara tahta üzerindeki tebeşir

  4. cam şişe üzerindeki metal cetvel

  5. kara tahtayı kazıyan tırnaklar

  6. kadın çığlığı

  7. spiral makinası

  8. bir bisikletin sıkılan frenleri

  9. ağlayan bir bebek

  10. matkap

  katılımcılara bunların dışında daha sakin sesler de dinletilmiş. oylama sonucunda en az sinir bozucu olarak belirlenen sesler aşağıdaki gibi olmuş;

  1. alkış

  2. gülen bir bebek

  3. gök gürültüsü

  4. su akıntısı

  araştırma sadece bu kadarla kalmamış ve bu oylamalar sonucunda çok daha ilginç bir şey keşfedilmiş. katılımcılar bu sesleri duyduklarında beyinlerindeki belirli bölgelerin daha aktif hale geldiği görülmüş. mri taramaları sonucunda duyduğumuz sesleri işleyen işitme korteksi boyunca amigdaladaki (beynimizde duygularımızın oluşmasında rol oynayan bölge) aktivite, duyulan sesin rahatsız edici etkisiyle doğru orantılı olarak artış göstermiş.

  gruptaki bilim adamları işitme korteksinden gelen ses sinyallerine maruz kalan amigdalanın 2000hz ve 5000hz frekansları arasında en yüksek aktivite seviyesine çıktığını görmüşler.


  kaynak : bilim.org
 2. bitmek bilmeyen inşaat sesi.
  anna
 3. sınavda görevli olan hocanın giydiği topuklu ayakkabının o sessizlikte çıkardığı ses.
 4. görüyorum ve artırıyorum sınavda görevli hocanın son yarım saat kala devamlı, 10 ar veya 5 er dakika arayla kalan dakikaları söylemesi.
 5. son zamanlardaki bitmek bilmeyen sela sesi. belki de megafondan dolayı ses çirkin geliyordur bilemiyorum.
 6. (bkz: vuvuzela) özellikle dünya kupasına ev sahipliği yapan güney afrika'da her maçta tvyi kapatmama sebep olmuştur .
 7. tiz kadın sesi, tencerenin dibine sürtülen kaşık sesi ve topuklu ayakkabı benim için ilk 3ü oluşturur
  wtf
 8. diş gıcırtma sesi.
 9. japon pornolarındaki kadınların çıkardığı ses. hayır zaten sansürlüyorsunuz, bir bok göremiyoruz, bir de o yapmacık sesler yok mu. içim kalkıyor.

  almanlardan ders alın biraz.
  trk