• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.60)
dünyayı değiştiren beş denklem - michael guillen
yazar, eğitimci ve aynı zamanda amerikan abc televizyonunda bilim editörü olarak görev yapan michael guillen, dünyayı değiştiren beş denklem ya da özgün adıyla five equations that changed the world kitabında, günlük hayatımızı kalıcı bir biçimde değiştiren beş denklemin hem matematiğini hem de öyküsünü anlatır. guillen bir yandan beş büyük bilim adamının portresini çizerken bir yandan da okuyucuya 17. yüzyıldan günümüze değin bilimin ve bilim-insan ilişkisinin kesintisiz bir tarihsel kaydını sunar. isaac newton, michael faraday, daniel bernolli, rudolf clausius, albert einstein gibi bilim adamlarının yaşam öyküsünü ve buluşlarını anlatan bir kaynaktır.
 1. tübitak'ın popüler bilim kitapları serisindendir. hem matematiksel olarak denklemlerden bahseder hem de bu önemli bilim adamlarının hayatlarından kesitler sunar. ortaöğretimlerde tonla fizik matematik kimya dersi verilirken yanısıra bir de bu kitabı okuturlarsa çocukların ufku beş on katına çıkabilir.

  bahsi geçen beş denklem şu şekilde;

  1. evrensel kütle çekimi yasası - isaac newton
  2. hidrodinamik basınç yasası - daniel bernoulli
  3. elektromanyetik indükleme yasası - michael faraday
  4. termodinamiğin ikinci yasası - rudolf clausius
  5. özel görelilik teorisi - albert einstein

  hawking'in tek denklem hayalinin altında yatan diğer denklemler de diyebiliriz.
  abi
 2. havacılık mühendisliği mezunu olmama rağmen bölümün temeli olarak adlandırabileceğimiz bernoulli ilkesini ortaya atan daniel bernoulli'nin dünyaya kattıklarını ve ilkeyi geliştirmek uğruna nelerle yüzleşmek zorunda kaldığını okurken öğrendiğim kitap. lisans eğitimimiz boyunca hiçbir hocamız tarafından bize önerilmemiş olması tam bir hayal kırıklığı.

  gerçekten dünyayı değiştiren denklemleri keşfeden insanların hayatlarını kısaca okumak bile insana bu buluşların o kadar da imkansız olmadığını hatırlatıyor. bir sonraki büyük denklem belkide burnumuzun dibinde.

  fen bilimleriyle ilgili herkesin okuması gereken kitap.
  gaz
 3. !---- spoiler ----!

  kitapta "hidrodinamik basınç yasası" nın baba bernoulli mi yoksa oğul bernoulli mi tarafından ortaya konduğu bir muamma olarak bırakılmıştır.

  !---- spoiler ----!
  belki o yüzden "daniel bernoulli yasası" olarak değil de sadece bernoulli yasası olarak anılıyor.