• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
dünyayı nasıl tükettik - lester r. brown
insan elinden giderek daha çok hasar gören dünya, artık bizi beslemekte zorlanıyor. küresel ısınma sonucunda gıda üretimi düşüyor. isının 1 derece yükselmesi, tahıl üretim alanlarının yaklaşık yüzde 10 azalması demek. dünya, petrolün ne zaman tükeneceğini konuşuyor. oysa yeraltı sularının tükenmesi, insanlık için petrolün tükenmesinden çok daha büyük bir tehdit.

otomobil kullanımı arttıkça zaten dünyayı beslemekte zorlanan tarım alanlarının yollara, otoyollara ve park yerlerine ayrılması kaçınılmaz hale geliyor. her yıl dünya nüfusuna 76 milyon kişi ekleniyor. tahıl üretimi, artık nüfusun ihtiyacını karşılayamaz noktaya doğru ilerliyor.

dünyayı nasıl tükettik? dünyanın bizi beslemeye devam etmesi için insanlığın ne yapması gerektiğini anlatıyor.

lester r. brown çevre konularında araştırmalar yapan earth policy institute adlı kâr amacı gütmeyen araştırma kurumunun başkanıdır. kitapları kırk dile çevrilmiş, yaptığı çalışmalarla çeşitli ödüller kazanmış bir çevre analistidir
  1. çok güzel irdelenmiş, araştırılmış türlü çeşit veriler sunan bir eser. çok hızlı okudum, dünya'nın yaşadığı, veya yaşayacağı küresel çaptaki sorunları çok güzel ifade etmiş. mesela su sıkıntısı en büyük sorunumuz olacak gelecekte. toprak verimsizliği ve sebepleri, yapılması gerekenler. tahıl üretiminin azaldığına dair dünya çapındaki ülkeler+üretim babında çizelgeler, sanayinin gıda alanında getirisi ve götürüsü vs. fırsatı olan okusan derim, zaman kaybı kesinlikle değil.