• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (5.00)
durarara
ryugamine mikado, çocukluk arkadaşı olan kida masaomi'nin isteğiyle ikebukuro adlı semte gelen bir liselidir. kida onu tren garında karşılar. konuşmaları sırasında kida ona bulaşmaması gereken kişileri anlatır. barmen kılıklı heiwajima shizou, gizemli ve tehlikeli bilgi satıcısı orihara izaya ve dollars adlı gizemli örgüte bulaşmamasını ister. ayrıca şehrin efsanesi olan kara sürücü'den de basheder. efsaneye göre kara sürücü at sesleri çıkaran bir motorsiklet sürer, kedi kaskı takar ve ayrıca kafası da yoktur. bu öğütleri dinletikten sonraki gün mikado okulda anri sonohara adındaki gözlüklü bir kızla tanışır. kida ile beraber üçü çok iyi arkadaş olurlar. ancak ilerde üçünün de sırrı ortaya çıkacak ve gizemli birçok olay yaşanacaktır

ilk 10 bölüm belirli karakterlerin hikayeleri bir anlatıcı yardımıyla anlatılır. daha sonraki bölümlerde anlatıcı yaşanan birçok karışık olayları anlatmaya yardımcı olurken her bölüm sonunda karakterlerin içinde bulunduğu durum hakkında kendi düşüncesini verir.
 1. şu son 2 aydır izlediğim animeler arasında en iyi sunuma sahip olanı. konu o kadar iyi işleniyor, karakterlerin yolları o kadar iyi kesişiyor ki "hadi canım!" "çok zorlamışlar!" demiyorsunuz asla. hele bir bilgi tacircisi/muhbir var ki orada (bkz: orihara izaya) favori karakterim. bir diğer favori karakterim de şehrin en güçlüsü olan barmen kılıklı adam. (bkz: heiwajima shizuo) devam serisi olan durarara x2 daha bir heyecanlı. shou-ten-ketsu sıralamasıyla izlemeniz gereken ikinci seride işler sarpa sarıyor ve karakterler çoğalıyor. bir o kadar karizmatik, bir o kadar salak karakter daha görüyorsunuz. en önemlisi de doğallık, süper güce sahip olan insanların da bir çerçeve içinde sunulması ve kendi çerçevesinin dışına saçma sapan bir şekilde çıkmaması güzel özellikleri arasında. fakat aptal bir başrol karakteri var ki beni çıldırtıyor. (bkz: ryuugamine mikado)

  !---- spoiler ----!

  izaya'ya her sezon sonunda bir şey olmak zorunda mı? nedir zorunuz bu adamla?

  !---- spoiler ----!

  konu olarak orta derecede olsa da sunuş olarak 10 numara olan anime. benim gözümde 8.5 puanı hak etmektedir. one piece'den sonra en sevdiğim 2. seri falandır sanırım. şiddetle tavsiye etmekteyim.
 2. klasik anime profillerinden sıyrılmayı başarabilmiş, apayrı bir animedir. o havayı taşıyan çok az anime vardır, bir tanesi ise bu tarz animelerin atası gibidir (bkz: baccano) . tokyo'nun ikebukuro adlı bir mahallesinde geçen olayları konu alır. olay örgüsü karışık olmasına rağmen yeterince tatmin edici iken, karakterlerin her biri apayrıdır. şiddetten nefret ettiği halde sokak tabelalarının canına okuyan heiwajima shizuo, insanlara aşığım demesine rağmen onlara yapmadığını bırakmayan şehrin bir numaralı karıştırıcısı orihara izaya yan karakterler olmalarına rağmen animenin en sevilenleridir. anime çete kapışmalarını, şehrin gizemlerini harika bir şekilde işlerken mitolojiye, fanteziye de biraz dalmıştır. ikinci sezonu ise çok daha karmaşık, karakter bakımından kalabalık olmasına rağmen oldukça eğlencelidir. baccano türevi olsa da bence eşi benzeri olmayan bir animedir, apayrıdır, favorimdir, hep favorim olarak kalacaktır.