• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
düşsel konçerto - giovanni papini
okur-kişi, sen kim olursan ol, şu anda burada seninle yüz yüze olmak, gözlerimi gözlerine dikmek, ellerini sıkmak ve sana alçak sesle: “yaşadığına inanıyor musun? gerçekten, derinlemesine, yoğun yaşadığına? bu hayatın sana, gençliğin ateşli gecelerinde belki hayalini kurduğun kadar güzel ve büyük görünüyor mu?’’ demek isterdim.

ve daha da alçak sesle, yavaşça, sana sormak isterdim: gençliğin var mıydı? derinliklerinde, kanında bir şeylerin mayalandığını, kaynadığını, kıpırdandığını, heyecanlandığını; dışarı çıkmak, taşmak, dünyayı bir alev gölü misali sular altında bırakmak istediğini içinde hissettin mi? birkaç saatlik heyecandan, zalim bir günbatımından, bir şairin dizelerinden sonra sen hissettin mi; şahsen sen kendinin ilk kişi, hayatın kaşifi, dünyanın kaşifi olduğunu hiç hissettin mi? ve bu yaşam sana zavallı, bu dünya sana küçük görünmedi mi? yaşam aşkına ölümü arzulamadın mı? uzak gökyüzünün önünde büyük iskender’in hırsını tatmadın mı?

öyleyse bana aşık olunmasını sağlayabilecek ne var benim içimde?
  1. papini'nin zevkle okunan metinlerinden biri. fikri sevmeseniz de üslup ve anlatım o kadar güzel ki yine seviyorsunuz. edebiyatın dante'si lakabını sonuna kadar hak ediyor. kitapta öyküleri var. kimisi kısa kimisi daha kapsamlı. anılarından yola çıkarak yazdıkları favorim. monokl yayınevi ilginç bir şekilde çevirip basınca mutlu oldum açıkçası. garip macera-aşk romanlarını raflarda görmekten bunalınca böyle şeylerle mutlu olunabiliyor. ilk cildine kaçan ayna öyküsünü de almışlar. muazzam olmuş baskısı tükendiği için. kitapla alakalı eleştiri yapamıyorum çünkü anlatımının güzelliği, akıcılığı okunduğunda anlaşılabilir ancak.
    sezgi