• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.50)
düşsel varlıklar kitabı - jorge luis borges
düşsel varlıklar kitabı, borges'in dünya edebiyatına eşine az rastlanır derinlikteki hâkimiyetini gösteren bir referans kitabı. düşsel varlıklar kitabı'nda borges, batı ve doğu kültürlerinin binlerce yıllık kolektif hafızasını şekillendiren figürlerin haritasını edebiyat içerisinden çıkartıyor. kentaur'dan sfenks'e, cheshire kedisi'nden minotauros'a edebiyat ve sanat yapıtlarında silinmez izler bırakan figürlerin hikâyesini kendine has şiirsel üslûbuyla anlatan borges, metinlerarası geçişlerin olanak sağladığı kültürel alışverişin insanlık tarihine katkısını gözler önüne seriyor. düşsel varlıklar kitabı, sözlü ve yazılı kültürün imge örgüsünde yer etmiş anlatılara dair benzersiz bir kültür arkeolojisi. borges, ilgi alanlarının genişliğini ve edebiyat tarihini boydan boya kat eden eleştirel dikkatini gerçek bir başyapıtla taçlandırıyor.

düşsel varlıklar kitabı, kadim metinlerdeki yaratıkların, ortaçağ avrupası'ndaki canavarların, çin ve hint mitlerinin, yerli halkların efsanelerinin poe'dan kafka'ya birçok yazarı etkilediğini gösteren bir fantastik anlatılar seçkisi.
-caspar henderson-

celal üster çevirisi, jame woodall'ın önsözüyle, yazar ve dönem kronolojisiyle.

(tanıtım bülteninden)
  1. uzun bir süredir baskısı olmayan, bulunamayan kitaplar listesinde olan düşsel varlıklar kitabı iletişim yayınları katkısıyla tekrar dilimize çevrilmiş.

    2 ay önce antalya'da bir sahafta 40 tl ye elime geçen ve henüz okuyamadığım kitap kenarda dururken değişik duyguları yaşatmıştır.