1. sodyum ferrosiyanid. siyanür içerikli, gıdalara katılan cinsten bir katkı maddesi. daha çok tuzların içine, topaklanmayı engellemesi için konuyor.

    yemeklerime tuz koymam, yurtta masalarda ambalajıyla görünce arkasını okuyayım dedim. sadece e535 olarak yazmışlardı. ne olduğuna google'dan bakınca garipsedim. pekala başındaki e harfi, avrupa'dan onay aldığını gösteriyor. ama avrupa'da insanlar yemeklere ne kadar tuz konur biliyorlar en azından. yaptığım düz hesaba göre 500gr'lık tuz ambalajında 0.5gr siyanür olması lazım. tabi bu siyanür, demir ile konjuge halde olduğundan azami kullanımda sorun çıkarmıyor. çok endişelenmeye gerek yok. avrupa standardına göre 1 kg tuza 20gr eklenmesine izin varmış.

    zaten çok tuz tüketen bir toplumuz. bir de çok tüketilmesi durumunda kana siyanür salan katkı maddeler kullanılıyor. tuzu fazla tüketen biriyseniz, kullandığınız tuzun ambalajını okuyun. içinde hangi katkı maddeleri olduğunu gözden geçirin. hatta markette görürseniz almayın. 2 3 tl fazla verip başkasını alın.