• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
earthlings - shaun monson
earthlings, shaun monson’ın yönetmenliğini, joaquin phoenix ve persia white’in anlatıcılığını, moby’nin müziklerini yaptığı 2003 yapımı belgesel. insan türünün kullandığı hayvan kaynaklı ürünleri elde ederken kullandığı insanlık dışı yöntemleri anlatıyor.
pet shoplar, köpek sağlayıcıları ve barınaklar hakkında olduğu kadar çiftlik fabrikaları, deri ve kürk ticareti, spor ve eğlence endüstrileri, tıbbi ve bilimsel uğraşlar hakkında da derin bir araştırma sunan earthlıngs, gizli kameralarla ve daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış görüntülerle sadece hayvanlar üzerinden kar eden dünyanın en büyük şirketlerinden bazılarının uygulamalarını gün be gün anlatıyor. güçlü, bilgilendirici ve düşünceleri gözden geçirmeye iten earthlings ; doğa, hayvanlar ve insanların ekonomik çıkarları arasındaki ilişkiyi ortaya seren şimdiye kadar çekilmiş en kapsamlı belgesel.

yönetmen :shaun monson
yapım : 2005 / amerika / 95 dakika
tür : belgesel
 1. yeme alışkanlıklarınızı değiştirebilir; en azından sorgulatır.
  mesut
 2. zaten aklımda olan vejetaryenlik&veganlığa geçişimi hızlandırmış, ürkütücü ve rahatsız edici bir yapım. bahsettiğim hemen herkes 2. dakikadan sonrasını izleyemediler ve et yemeye devam etmişlerdir.
 3. "mezbahaların duvarları camdan olsaydı hepimiz vejetaryen olmaz mıydık? ama mezbahaların duvarları camdan değil. mezbahaların mimarisi opak. inkar için dizayn edilmiş, bakmak istesek bile göremememiz için. zaten kim bakmak istiyor ki?"

  bazı kısımlarını gözlerimi kaçırarak izledim. zevkimiz için işkence çektiriyoruz ve bunu umursamıyoruz bile. bir buzağıyı doğduktan sonra annesinden koparıp, boynundan bağlayarak hareket edemeyeceği alanda büyütmekle bunu bir insan yavrusuna yapmak arasında neden fark olsun? anestezi kullanılmadan domuzların kuyruklarının ve kulaklarının kesilmesi hatta dişlerinin sökülmesi, kuşların gagalarının törpülenmesi nasıl normal olabiliyor? hayvanların çığlıkları gitmiyor kulaklarımdan. canlı onlar yahu. mezbahalarda çalışanlar da ancak sadist olmalılar...

  insanoğlunun eziyet etmediği bir tane bile varlık yok şu dünyada.

  çok korkunç ama izlenmesi gereken bir belgesel...
 4. bu belgesel yüzünden bir gecede vejetaryen bırakıldım.
  uzun süre etkisinden çıkamadım.
  insanlardan nefret ettim.
  ama izlediğim için asla pişman olmadım.
  çünkü izlediğim kurgu değil gerçek yaşamdı. eğer siz de artık gözlerinizi açmak istiyorsanız başınızı bu katliama çevirin ve ne kadar cani olduğumuzu görün...