1. gangsta rapin kurucularından olan california'lı efsane rapper. n.w.a grubunun kurucu üyesi olarak geniş çapta tanındı. müziğinde genel olarak sokak yaşantısını konu etti. 1987'de jerry heller isimli menajer ile ruthless records'ı kurdu. n.w.a bu çatı altında bir araya geldi. 1988'de rap tarihini değiştiren n.w.a klasiği straight outta compton'ı yayınladı. ice cube şarkıların sözlerini yazdı, dr. dre ise düzenlemelerini yaptı.
    albümün başarısıyla geniş çapta tanındı. bu dönemde grubun kazancı daha çok eazy-e ve menajer jerry heller'in elinde toplandı. durumun farkına varan ice cube, bütün şarkılarının sözlerini yazdığı eazy-e'nin yaptığı bu ayıbı kaldıramayıp gruptan ayrıldı. n.w.a yola ice cube'suz devam etti. bu olay sonrası eazy-e yaptığı şarkılarında ice cube'e diss attı, onu hain olmakla suçladı. bunun üzerine ice cube'de no vaseline isimli üst düzey ve ağır bir diss yayınladı. çok geçmeden başta dr. dre ve diğer n.w.a üyeleri eazy-e'nin kendilerini dolandırdığını anlayınca grup dağıldı. iyice saldırganlaşan eazy-e haksız olmasına rağmen dr. dre'ye de ağır diss'ler attı.
    aradan belli bir zaman geçtikten sonra dr. dre ve ice cube ayrı ayrı zirveye tırmandı. eazy-e ise içsel bir çöküş yaşamaya başladı.
    menajer jerry heller'in aslında kendisini de dolandırdığını anlayınca heller ile yollarını ayırdı. önce ice cube'le buluşup yaşananlardan dolayı üzgün olduğunu söyledi, daha sonra dr. dre'yi arayıp yine pişmanlığını belirtti ve kariyerlerinin başında olduğu gibi tekrar bir araya gelmek istediğini söyledi. ice cube ve dr.dre bu işe sıcak baktı ancak bu dönemde kendisine aids teşhisi kondu ve kısa zamanda (1995-31 yaşında) hayatını kaybetti.
    dr. dre halen konserlerinde ve kliplerinde kendisini sık sık anmaktadır.