1. sanılanın aksine cehaletin babası falan değildir aksine dönemin en zeki insanlarından biridir. müslümanlar arasında karalama kampanyası sonucu bu isimle anılmıştır.

  hücurat suresinin 11. ayetinde yer alan "birbirinizi kötü lakaplarla çağırmayın" sözüne rağmen bu kişiyi bu isimle çağırmaya devam etmişlerdir.

  bu durumdan kötü biri olduğu ortaya çıkmasın aksine son derece aklı başında biridir sadece peygambere rağmen dönemin cehaletine ve çarpıklıklarına karşı çıktığı için yani tekere çomak soktuğu için dışlanmış ve kâfir ilan edilmiştir. ayrıca kendi kabilesi tarafından ebu'l hakem yani "bilgeliğin babası" olarak adlandırılan bu kişi bedir savaşında ölmüştür.
 2. bir youser arkadasimizin hakkinda y ironi yapmaya calistigi ya da wikipedi okuyarak veya ihsan eliacik dinleyerek fikir sahibi oldugu kimsedir.
  (uk klavyeden yaziyrm turkce karakterler yok idare edin)

  1-)o devirde okuma yazma bilmeyen kimseye ummi denirdi, sahsa bu isim cahilliginden bir sey bilmemesinden degil muslumanlarca hakiki bilgi kabul edilen allah'i bilmemesinden dolayi verilmistir. bknz kendi islam oncesi donemlerine de cahiliyye demisler. hatta hz. ali'nin ilim bir nokta idi cahiller icin cogaldi sozu de yardimci olabilir bakis acisina gore.

  2-)sahistan bagimsiz olarak bilgisizligin karsiligi zaten zeka degildir.

  3-) dinsiz degil putperesttir diye biliyorum. o donemde hanif olan az sayida kisi var, ve genellikle kitaplarda belirtilir. ebu cehilin hanif oldugunu hic okumadim. islam oncesi donemde hz peygamber de haniftir.

  4-) donemin cehaleti ve carpikliklarina donemin cehaleti ve carpikliklarinin degismesini protesto ederek nasil karsi cikmis anlamadim. muslumanlarin da karalama kampanyasina cok caba sarfettiklerini dusunmuyorum. ilk muslumani hem de bir kadini elleri ve ayaklarindan develere baglayip develeri aksi yonlere yuruterek iskence yaptiktan sonra olduren bir kisiden nefret etmek zor degil.

  5-) hucurat suresi nuzul tarihi olarak hicrertten sonra 9. yil soyleniyor. bedir savasindan sonra oluyor. yani oyle vay gozlerini kan burumus de kurani bile dinlemeyip adamcagizin arkasindan konusmuslar gibi bir durum yok.

  eyyorlamam bu kadar.