• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
eden a l'ouest - costa-gavras
elias, kendisine benzer milyonlarca yoksul genç gibi gurbet ellerde ekmek peşinde koşan ve yabancısı olduğu topraklarda yasa dışı göçmen olarak varlığını sürdürmeye çalışan bir çocuktur. elias'ın hikayesi ilyada destanını çağrıştırmaktadır. çünkü macerası da tıpkı ilyada'daki gibi ege denizi'nde başlar. elias fransa'ya giden bir gemiye gizlice binebilmek için açıktan para ödeyip kaçak olarak yolculuk etmeyi kafaya koymuştur. sahil güvenlik teknesinden gemide arama yapılacağı duyurulunca elias ve arkadaşı diğer birkaç çaresiz yolcuyla birlikte denize atlarlar. en yakın kıyının ışıklarına doğru ilerleyip eden adlı lüks bir tatil köyüne varırlar. pek çok kısa maceranın ardından, cennet'e uğrayıp cehennem'de kısa bir mola verdikten sonra, epik yolculukları paris'te son bulur. cennet batıda sayısız festivalden ödül ile dönecektir. aralarında 2009 colcoa film festivali, los angeles film eleştirmenleri jürisi en iyi film de dahil olmak üzere festivallerin aranılan filmi olması da kaydadeğer. (beyazperde.com)
  1. costa gavras'ın avrupa'ya giden/ gitmeye çalışan kaçak göçmenleri anlattığı filmi. kahraman elias'ın bindiği gemide başına gelenler, avrupa'da yaşadıkları ve en sonunda hayalini kurduğu paris'te karşılaştıklarını anlatmış gavras.
    fikrimce biraz romantik bir bakış olmuş çünkü özellikle de son yıllarda akdeniz'de bu insanların başına neler geldiğine malesef aşinayız.
    doris