1. selam youreads. uzun zamandır buralarda yokum. ve büyük ihtimal uzun bir zaman daha olmayacağım ve belki hiç gelmeyeceğim. burası çok güzel fakat sanırım beni böyle girdi yollama falan tadında şeyler pek sarmıyor. ama yine de bu kampanyamı bir düşünün isterim.

  kampanyamın dayanağı şu: zamanında gözlemlediğim kadarıyla, ve bugün de biraz baktım neler yazılmış nasıl yazılmış diye, youserlar dili -yazım, noktalama, anlam olsun- ellerinden geldiğince düzgün kullanmaya çalışıyorlar. aynı zamanda, burada, türkçe kullanımı üzerine de bir özenlilik söz konusu diye düşünüyorum.

  o yüzden diyorum ki neden bir şey eklemek istediğimiz ya da girdimizi düzenlemek istediğimiz zaman "edit" diye not düşüyoruz da "düzeltme" ya da "ek"/"ekleme" yazmıyoruz?
 2. dilde gereksiz yere yabancı kelime kullanmasına karşı bir (bkz: youser) olarak sonuna kadar desteklediğim kampanya.
 3. madem dili koruma adına bazı sadeliklere gidiyoruz, o zaman kampanya yerine de etkinlik diyelim. ha?
 4. ilk sözlük okumaya başladığımda bu edit ne ki acaba diye düşündüğümü hatırlıyorum. :) sanırım edit daha afilli duruyor. şimdi ekleme yazmak istesem de gözüm çok alıştı. sanki yanlış yazıyormuş hissine kapılıyorum.

  bu arada iyi niyetle yazılan bir düşüncenin hazin sonunu da görmüş olduk. vurun daha ölmedi.
  ozumm
 5. katılmayı düşündüğüm kampanya.

  edit: katılmayacağım.
 6. dili doğru kullanmayanlar, yabancı kelimelerle süsleyince havalı olanlar falan çeşit çeşit insan var. bu kampanyalara da gerek yok, dilini doğru kullanmayan adam, farkında olmadığından yapmıyor bunu. veya bilmediğinden de değil. öyle istediği için yapıyor. yine öyle istemeye devam edecek.

  bunların mizah falan yapmaya kalkanları da var. evlerden ırak...
 7. halk dili kontrol edilemez belli kalıpların içine sokulamaz, nereye gitmesi gerekiyor ise oraya gider. milli dilimizi yaymak ve yabancı diller içerisine türkçe kelime yerleştirmek için bilim, fen ve teknolojide inanılmaz atılımlar yapmamız ve teknolojilerimizi satabilmemiz lazım.

  bir yerlere bazı kurallar yazarak insanların dil ve diğer alışkanlıklarını değiştiremezsiniz.