• youreads puanı (8.50)
 1. michio kaku'nun eğitim sisteminin merakı köreltmesine olan serzenişi.

  "her bir küçük merak tohumu, toplumun kendisi tarafından eziliyor." - einstein
  "yaratıcılığımın önündeki en büyük engel eğitimimdir." - einstein
  "hiçbir zaman okulumun eğitimimi engellemesine izin vermedim." - mark twain
  "ilim, ezber edilen şey değil, ezber edilen şeyden temin edilen faydadır." - şafi
  hubot
 2. insan olarak kendi kendimize yaptığımız en büyük eziyettir eğitim. doğada kaç tane canlı var; yavrularını sabahın köründen akşamın soğuğuna kadar beton kutulara kapatıp, hayatı öğretmeye çalışan...
  kendi elimizle kendi evlatlarımıza eziyet ediyoruz. hiç merak etmediği, ilgisini çekmeyen tonlarca bilgiyi beynine zorla yükleyip, başarısız olduğunda da çocuğumuzu suçluyoruz.

  eğitim dediğimiz şey de bi halt olsa bari. 40 tane çocucuğu sınıfa kapat, başlarına bir tane yalı kazığı dik(öğretmen) sonra bekle ki sana nobel ödülü getirsin bu çocuklar.
  bekle sana telefon icat etsin. bekle ki uzaya çıkıp ülkeni temsil etsin.
  ama sakın sanatçı, sporcu, meslek erbabı bekleme.
  hepsi mühendis olsun ki. söküğümüzü dikecek bir tane bile terzi, arabamızı tamir edecek bir tane bile usta, müziğini dinleyip heykellerini seyredeceğimiz bir tane bile sanatçımız olmasın. aman ha olmasın. bilim insanı zaten yetiştiremiyoruz.
  12 yıllık eğitim hayatı boyunca matematik öğretmeyi beceremediğimizden bilimin ön koşulu olan matematiği sağlayamayan gençler nasıl bilim insanı olsun.

  türkiye'den neden bilim insanı çıkmıyormuş. sanki her bir şey çıkıyor da sadece bilim insanı çıkmıyor. hiçbir şey çıkmıyor ki türkiye'den.

  her gelen milli eğitim bakanı, sınav sistemini değiştirip duruyor. her şey değişiyor ama eğitimin şekli değişmiyor.

  ara eleman bile yetiştiremiyorsun.

  türkiye'de baskı görmeyen çocuk mu var. hayallerinin peşinden gidebilen, özgürce oyun oynayabilen, kimsenin şekillendirmeye çalışmadığı çocuklar mı var türkiye de.

  kemalisti ayrı şekillendirir, dincisi ayrı şekillendirir, solcusu sağcısı ayrı şekillendirir.
  çocuk kendi merakının peşinden gitsin, kendi okusun, kendi sorgulayıp kendi karar versin diye bir şey yok.
  anne baba neyse, çocukta o oluyor.

  aman evladım aç kalmasın. aman evladım üşümesin, aman evladım nefes almasın, ama evladım adım atmasın, ben onu sırtımda taşırım, aman evladım, aman evladım.

  aile sürekli çocukla çatışsın, sürekli itaat beklesin, sürekli çocuğu baskılasın, çocuğu çıldırtsın, çocuğa kendi kaygılarını kendi korkularını aşılasın ve hooop nurtopu gibi bir akp türkiyesi... allah analı babalı büyütsün...
 3. herkes bilim adamı zaten olamaz. az çıkar bu kişiler toplum içinden. whiplash filmindeki gibi de kolay vazgeçmez bu istidatlı kimseler. hangi işe el atsa derinlemesine kavrar. eleştirilen eğitim sistemi bir ülkenin mi yoksa tüm eğitim sistemlerine mi karşıyız karar verelim. bazen hayran oluyor (başka ülkelerde olunca) bazen de insanı körelttiğini söylüyoruz. kafalar karışık bu eğitim konusunda. temel eğitime bile karşı çıkanlar var ki of. bir dakika bile dinlemeden ortamdan kaçmak lazım. çocuğun merakıymış. çocuk merak etmez sen merak duygusunu tahrik etmezsen. bekle ki çarpım tablosu çocuğun merakını cezbetsin de öğrensin. bir alıntı da j.j rousseau'nın "emile or on education" kitabından. "eğer çocukları zorlamazsanız okuma yazma bile öğrenmezler." öyle.