ego


 1. freud un kişilik ile ilgili hazırladığı yapısal kuramda kişiliğin en önemli üç bileşeninden bir diğeridir.
  ego , kişiliğin haz alma ilkesi yerine, gerçeklik ilkesine göre hareket eden parçası olarak açıklanabilir.gerçekçi, mantığa uygun, akılcı bir biçimde davranan, gerçek dünyayla temas ederek bilinci kontrol eden kişilik parçasıdır.dolayısıyla id in isteklerini denetlemeye çalışır.
  (bkz: psikanaliz) (bkz: id)
  dlg
 2. id, ego ve super-ego üçlüsünün realite ye tutunan tarafına verilen addır. yanlış kullanımından ötürü super-ego ile karıştırılır. freud'a göre ego bireyin mantığıdır. gerçekliğe paralel bir şekilde id'nin de perspektifini alır ve bu bağlamda kararlar yaratır. bu yüzden id ile super-ego'yu dengede tutar.

  ego freud'a en çok narsistliği açıklığa kavuştururken işe yaramış. narsislik üzerine (on nacissisim) adlı yazısında, ego'nun hem şevhetten etkilendiğini hem de çoğunlukla bilinç dışı olduğunu bu yüzden bireyin kullanımında ve kontrolünde etkisinin azaldığını söylemiştir. o yazıda bu üçlünün ilişkisini anlatan güzel bir bölmeyi buraya bırakayım;

  gerçeklik (ego) bizi, sahip olduğumuz hayvani iç güdülerimizden (id) amaç, anlam, değer, inanç ve sevgi (super-ego) gibi illüzyonlar yaratarak korur.
 3. ←your ego is my lego→
 4. freud u bilmemde ülkede ego ile özgüveni karıştıran çok