1. sosyal seçmeli olarak aldığım ve "çalışmadan geçerim işte" dediğim osmanlı dersinin sınavında 30 puanlık yeri olan yönetim sistemidir. bir keresinde genç osman'ı araştırırken oradan babası 1. ahmet'e geçmiştim meraktan, haliyle ekber ve erşad sistemini onun çıkardığını öğrenmiştim. kardeşiydi oğullarıydı derken saatlerce internette yazı okumuştum. ama sınavda bir mühendisten beklenmeyecek şekilde sıralı bir şekilde padişah ismi vere vere olayları anlatabilmiştim. az bir katkısı olmamıştı dersi geçmeme.

    konuya gelmek gerekirse. avantajlarının yanında büyük dezavantajları da olan bir sistemdir. ülkede başa gelecek kişi zaten belli olduğundan kardeşler arası kavgayı bir nebze azaltmıştır. ama bu sefer de hem diğer kardeşler hem de varis şehzade sancağa gönderilmemiştir. sarayda sürekli ölüm korkusuyla birlikte yaşayan şehzadeler, bir yandan da ülke yönetiminee tecrübesizleşmişlerdir. başa geçtiklerinde kendilerinden daha tecrübeli olan vezirlerin ve validelerinin baskısıyla karşılaşmışlardır. bu da sağlıklı kararlar vermelerini engellenmiştir.

    önceki sistem daha mı iyiydi peki? tabi ki hayır. neredeyse taht kavgası için iç savaşların çıktığı yıllar olmuştur.

    peki hangisi daha iyidir? bu elbette tartışılır fakat bütün her şeyin tek bir insana bağlı olduğu monarşi bence başlı başına yanlış bir sistemdir. demokrasinin de tam doğru işlediğini söyleyemem. ama monarşiden daha iyidir elbette.
    jimi