1. en az performans kadar önemli bir konudur. zira ekran kartının düşük güç tüketimi, elektrik faturasından yıllık 50-200 lira tasarruf anlamına gelir. öte yandan, düşük güç tüketimi beraberinde düşük ısınma değerleri de getirir ve bu da daha ucuz soğutma çözümleri olarak geri döner; kartına göre 400 lirayı bulabilir stok soğutma tasarrufu. kasa içi sıcaklık konusunda da epey yardımı dokunur düşük güç tüketimi dediğimiz hedenin. unutmayalım ki yarattığı sıcak hava tahliye edilemezse her bileşen bir diğerinin daha fazla ısınmasına neden olur ve olası throttling sorunlarıyla işin ucu performansa kadar dokunur. ekran kartı kasa içini ısıtırsa anakart bileşenlerini soğutmak daha zor olacaktır ve fanlar normalde kasa içini soğutmak için yeterli olandan daha yüksek devirle dönmek zorunda kalacaktır.

    ha, yüksek devirle dönmek demişken... elbette düşük güç tüketimi fanların da daha az devir yapması, haliyle soğutmanın daha sessiz sağlanması demektir. kimine göre bu çok şey. gece 3'te evdeki herkes uyurken kasanın ön fanı insanın huzurunu nasıl kaçırıyor; bir bilene sorun.

    edit: bak bir kalem daha var, onu saymayı unuttum. az güç tüketen bileşen daha az power supply masrafı demektir aynı zamanda. toplam para ve ses(yani az güç tüketen iki kartın soğutması için, çok güç tüketen tek kartın soğutmasındaki kadar ses çıkar. şimdi taşak malzemesi olmayalım.) tasarrufuyla bir ekran kartı daha alınır, sli/crossfire yapılır.
  2. nvidia'nın 9xx serisi, amd'nin de fury serisi ile epey mesafe kat edilmiştir. yeni nesil donanımlarla orta sınıf bir oyuncu masaüstü bilgisayarıma 460w psu yeterli gelmektedir.