• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
el cuerpo - oriol paulo
bir gün bir morgdan iş kadını mayka'nın cesedi kaybolur. hayatta her şeyi düzenli ve planlı olan bu kadının ölümünün arkasındaki sır perdesi henüz aralanamamışken, bir de cesedinin ortadan kaybolması olayı daha da karmaşık hale getirir. dava ile ilgilenmesi için dedektif jaime pena görevlendirilir. jaime de eşini kaybetmiştir ve bu travmanın izlerini henüz tam olarak atlatamamıştır. bu davayı hem kişisel duygularını çözüme kavuşturmak hem de halen meslekte iyi bir polis olduğunu göstermek için değerlendirecektir. fakat olayın o kadar çok karanlık noktası vardır ki davaya dahil olan hiç kimse aslında göründüğü kişi değildir. cinayetin ve kaybolan cesedin arkasını araştırdıkça hem maddi hem manevi farklı sonuçlara doğru yönelecektir...

(filimadami.com)
 1. 2012 tarihli ispanyol yapımı, sinematografi olarak kaliteli bir polisiye gerilim filmi...

  kısıtlı bir mekana rağmen izleyiciyi sıkmayan, sürükleyici senaryosu ve kurgusuyla beğendiğim bir film.

  !---- spoiler ----!

  filmin akışı izleyici beklentisine yönlenirken, tam zıttı-na meylediyor ve izleyici kontrpiye-de kalıyor.

  mayka'nın ceset-inin kaçırılmasının ardından yürütülen soruşturmada mayka'nın kalp krizi değil, cinayete kurban gittiği anlaşılıyor. sorgulanan alex'in rahat tavırları karısını öldürdüğünü ele verirken. cesedi kaçıran kişinin kim olduğunu sorguluyoruz. ardından adli tıpta sürekli tacize uğrayan alex'in karısını kaçırmadığı fikrine yöneliyoruz.

  bir yandan varlıklı mayka'nın, flasback sahneleriyle kocası alex üzerindeki baskınlığına tanıklık ediyoruz. alex'in carla ilişkisini ve karısını zehirlemesini detaylı olarak incelerken, bir yandan carlanın ölmemiş olabileceği fikrine yöneliyoruz. filmin finaline kadar soru işaretleri dur durak bilmiyor.

  film belli bir noktaya gelene kadar mayka karakteri (gone girl) filmini hatırlattı. amy dunne karakterine benzeyen bir mayka vardı...

  ardından carla'nın öldürüldüğünü düşündük, mayka'nın yaşadığı fikri devam ediyordu, ta ki ormanda cesedi bulunana kadar, ceset torbası açılırken dahi içinden carlanın çıkacağını düşündük.

  senaristler bize alex'in, carla'yı zihninde canlandırdığı, hayali bir sevgili olduğunu bile düşündürttü.

  finale dair bir sürü ihtimal sıraladığım halde carla'nın dedektif jaime pena'nın kızı olduğunu, alex ve mayka çiftinin, pena'nın karısının ölümüne sebep olduklarını aklıma getiremedim. intikam konusunu filmin sonuna kadar gizlemeleri takdire şayandı.

  !---- spoiler ----!
 2. filmi başından sonuna değin olayın mantığını çözmememiz için bizi düşünmeye sevk eden türden,sonu da sürprizli,detaylar çok güzel yerleştirilmiş bir film daha ne diyeyim ben. hugo silva'ın oyunculuğuna bayıldığımı mı yoksa hayatını yersiz şakalar yapmakta uzmanlaşarak geçiren mayka karakterinin orjinalliğini sevdiğimi mi, arada gerilimi yüksek tutmayı başaran sahnelerin eklenmesini başarılı bulduğu mu?
 3. zaman zaman geren , zaman zaman düşündüren ve sonu ile ters köşeye yatıran kalitelimi kaliteli ispanyol bir gerilim-polisiye filmi.
 4. izlerken insana bir bulmaca çözüyormuş gibi hissettiren 2012 ispanya yapımı bir oriol paulo filmi . film sonuna kadar gerilimi had safhada tutup son sahne de sağlam bir yumruk atıp adeta insanın ağzını bir karış açık bırakıyor . polisiye , gerilim , gizem türünün iyi filmleri arasındadır . şiddetle tavsiye ederim .
  !---- spoiler ----!

  filmle alakalı kafama takılan tek soru ise kaç kişi eşinin katilinden intikam almak için öz kızını o insanın yatağına yollar oldu . kızını bilerek ve isteyerek hayatta en çok nefret ettiğin insanın yatağına sokmak daha bir derin yara açmaz mı insanda bilemedim .

  !---- spoiler ----!
  orcus
 5. sizi ters kose yapacak filmlerden birisi diye duymustum zamaninda. ismini bir koseye not alip izleyecektim. erteledim uzun sure. neyse dun izleyelim dedik. filmin ispanyolca oldugunu biliyorum o yuzden altyazili izlemek istemedim, varsa turkce dublaj olsun dedim filmi ayarlayacak arkadasa. arkadas bulmus filmi, verdik goruntuyu dev ekrana oturduk cayimiz, misirimiz filmi izliyoruz. beklentim cok buyuk, sonunda ters kose olacagim diyorum.

  izlerken birsey fark ettim. film cok sacma geliyor, dialoglar, oyunculuk, atmosfer rezalet durumda ama sonunu bekliyorum, beni oyle bir ters kose yapacak ki tum bu kotu noktalari gormezden gelecegim ve film cok sacma bitti. kisa da surdu 1 saat sanirim.

  arkadas bana bakiyor. bu muydu ovdugun izlemek istedigin film? ya bir yanlislik olabilir mi acaba diye filmin adini kontrol ettim. meger el cuerpo diye benzer isimde baska bir film izlemisiz. izledigimiz filmin adi body. kanal d'de 12 den sonra yayinlanan 3. sinif fimlerden farki yoktu. bosuna izlemis olduk. bugun gercek el cuerpo'yu izledim ve hayran kaldim. ispanyol sinemasina sans verecegim artik, hatta orijinal dilinde tekrar izlemeyi planliyorum. cok guzel bir filmdi, tavsiye ediyorum izleyin ve izletin ama benim gibi baska filmlerle karistirmayin.
 6. 3 gündür izlerken uyuyakalmaktan anca az önce bitirebildiğim suç, gerilim filmi.

  ! bence spoiler yok ama siz yine de temkinli olun !

  filmin namını duydum da izleyeyim dedim ters köşe yapıyormuş, gerilimi yüksekmiş falan. itiraf ediyorum; film boyunca tüm seçenekleri düşündüm ya şu çıkar, ya bu çıkar diye ama gerçek sonu tahmin edemedim. şimdi izninizle sonu tahmin edemediğim için biraz filme bok atmak istiyorum. çünkü, gerçeği anlayabilmemiz için film içinde verilen bir bilgi kırıntısı yoktu. yoktu tabi, filmin sonunda örülmüş bir sırayı söker gibi açıkladılar da haaa öyle miymiş vay anasını dedik. umarım mutlusundur sayın yönetmen.

  neyse bu kadar boklamak yeter, ince ince, ilmek ilmek örmüşler senaryoyu.tebrik ediyorum başarılarının devamını diliyorum.bu arada, esas erkeğin hispanik hispanik "carla" deyişinden gına geldi :)

  izleyin efenim. 8/10