1. 2002 sonrası özelleştirme politikalarının can sıkıcı sonuçlarından biridir. nüfusun yoğun olmadığı bölgelerde tekel oluşları kullanıcılarla dalga geçmelerine neden oluyor sanırım. birazdan anlatacaklarımdan "yine mi rezalet başlığı" sonucu çıkarmayın lütfen. bu nedenle şirket ismi de vermeyeceğim, birçoğu benzer şeyler yapıyor zaten.

    nüfusu 250 bin kadar bir ilde tek başıma bir evde yaşıyorum. haftanın beş günü full time çalıştığımdan geçen aya kadar faturalarımı internet veya bankamatikler üzerinden ödüyordum. büyük kolaylık sağlıyor elbette. geçen ay elektrik faturam gelmişse bile kapının önüne atıp kaçtıklarından elime geçmedi. her zamanki fatura döneminde yaptığım sorgulamalar borcumun olmadığını söylerken, bir gün işteyken komşularımdan elektriğimin kesildiğine dair bir arama geldi. tekrar açtırmakla uğraş, tartış falan derken yirmi küsür liralık bir kesme açma cezası da ödettiler sağolsunlar. sütten ağzı yanan ben yeni ayın faturasının takibine başladım. fatura gelir gelmez yine gerekli sorgulamaları yaptım fakat yine borcumun olmadığı sonucuyla karşılaştım. faturayı incelediğimde altında bir de yıllık tüketim miktarının fazlalığı sebebiyle indirim kazandığım, indirim için de şubeye gitmem gerektiği açıklamasını gördüm.

    bugün faturamın son günü olması yüzünden şubelerine gitmek zorunda kaldım. yeni bir binaya taşınmışlar, en son 5 yıl önce gitmiştim eski binalarına. yeni binaya ulaştığımda benim durumumda olan birçok insanla ayaküstü tanışma fırsatı buldum. sıram gelip vezneye gittiğimde karşılaştığım sorunu anlattım. veznedar kadın, ilgisiz bir surat ifadesiyle "indirim için gereken sözleşmeyi imzalayın diye yapılıyor" dedi. ben de "yani siz beni zorla buraya getirip 1 yıllık sözleşme imzalatmak istiyorsunuz, öyle mi? benim bu şehirde zaten 5 ayım kaldı" dediğimde duruma uyanmış olacak ki "bu süreçte aboneliğinizi bitirmek istediğinizde ek bir ücret istemiyoruz" dedi. tartışma uzadı, müdür, güvenlik gibi çeşitli şirket personeliyle yarım saatlik bir tartışmadan sonra hakkım olan indirimi ve arkadaşların içten (!) özürlerini kabul ederek şubeden ayrıldım.

    şimdi olaydaki mantıksızlık şu; ben yüksek tüketimi olan bir müşteri olarak indirim kazanıyorum ama şirket indirimi faturaya yansıtabilecekken elektriğimin kesilmesine kadar varan bir ton saçma prosedür uyguluyor. tamamlanması şart olmayan bir yıllık taahhüt imzalatıyor, ki şart değilse direkt faturaya yansıt işte.

    velhasıl, kazandığı indirimden şikayet eden ilk insan olarak youreads'e bu durumu da not etmek istedim. tekel kötüdür, tekel kakadır, tekel gibi olmayın.