1. merakla duymayı beklediğim tavsiyelerdir.
 2. kişinin gitar hakimiyetine ve maddi durumuna göre değişebilecek tavsiyelerdir. örneğin, yeni başlayacak bir insan giriş seviyesi (max.300tl) bir gitarla mutlu mesut geçirir vaktini. para sıçma durumunda ise elbette gidip güzel paralar verip sahne gitarları alabilir.

  bir diğer tavsiye ise genellikle şudur: keyboard en önemlisi. gitarı eline aldığında sana uygun olup olmadığını anlaman çok sürmeyecektir.
 3. bilen biri ile gitmek her zaman daha faydalıdır.
  eğer yanınızda bu kişiden bir adet yoksa, kendiniz gidiniz.
  alacağınız gitar öncelikle gözünüze hoş gelmeli.
  bazı detaylar;
  amfilemeden önce perdeler bir bir kontrol edilir cızırtı duymamak için. baktınız problem yok. sapta aksi bir eğrilik olmadığına, burgularda gevşeklik olmadığına, tremolo yuvasının çalıştığını kontrol edin.
  gitarda çizik, çatlak varsa almayın. perde kısmına geçin, tellerin çok yüksek veya çok alçak olmamasına, elinize ağrı yapıp yapmayacağına bakınız.
  en son amfide deniyiniz, ton ses ayarlarına dikkat edip gitarın fiyatında pazarlık yapıp satın alın.
 4. çalacaksanız alın sonra ev dekorasyonu olmasın.
 5. eğer çalmayı bilmiyorsanız klasik gitar alın. klasik çalmadan elektro çalamazsınız demiyorum. ama klasikle başlamak daha mantıklı.

  çalmayı biliyorsanız da tarzınıza uygun gitar alın. ne strat alıp master of puppets çalın ne de jackson alıp haram geceleri*
 6. iyi gitar iyi müzik yapsaydı, iyi daktilonun iyi roman yazması gerekirdi.

  kesenize göre gitar bakın, siz daha iyi çalmaya başladıkça daha iyi gitarlar zaten sizi bulacaktır.
 7. kesinlikle klasik gitara hiç bulaşılmadan direkt olarak elektroya geçilmesi verebileceğim ilk tavsiyedir. zaman kaybetmeyin yani hocam. gerek yok. birinde p-i-m-a kullanırken diğerinde alternate picking tekniği kullanılır . biri pena biri parmak. hiç gerek yok böyle şeylere.

  gitar seçimine gelecek olursam da şunu söylemek istiyorum. yeni başladım iyi bir şey almama gerek yok mantığı bana çok saçma geliyor.bütçenin yettiği en iyi gitarı al derim.kötü gitarla başlayıp yaptığın şeyden zevk almazsan bu senin hevesini kırar. gitara olan hayranlığın azalır belki de. bunu da istemeyiz tabi ki. ilk gitarım olarak çoğu kişinin yaptığı gibi ibanez grg170dx tercih etmiştim. bir süre sonra sesi beni tatmin etmemeye başladı. istediğim şeyleri yapamıyordum. schecter omen extreme 6'ya geçtim. onunla da bir süre devam ettikten sonra schecter hellraiser c1 benim yeni bebeğim oldu.

  tabi ki seçim senin.ama söylediklerimi dikkate alırsan senin için iyi olacağını tekrar belirtmek istiyorum.ha bir de gitar almaya giderken yanında bilen birini götürsen iyi edersin.sana kakalamasınlar şimdi saçma sapan bir şeyi.

  müzik hayatında başarılar dilerim.
 8. çalmak için almak en önemlisi. ardından müzik tarzı belirlenmeli. ardından bütçe ve bu işe ayrılacak miktar.

  gidip 450 tlniz varsa boşu boşuna epiphone bakmanın lüzumu yok.

  müzik tarzı belirlendikten sonra o gitarı dinleyin, youtube'dur, müzik marketindedir, bir şekilde çalın veya dinleyin. sapın rahatlığına, tellerin yüksekliğine, manyetik ayarlarına, ses tonuna dikkat edin. (muhtemelen size güzel bir amplide çaldıracaklar (bkz: amfi değil ampli) o yüzden aklınızda bulunsun ampliniz yeteri kadar kaliteli değilse gitardan güzel verim alamayabilirsiniz) eğer bunlara dikkat eder ve bütçenize uygun bir gitar+ampli bulursanız tadından yenmeyecektir.

  (bkz: epiphone les paul special 2)
  (bkz: marshall mg15cdr)
 9. hepsinden önce çalacaksan al. yanında bilen biri olsa iyi olur ancak eğer yoksa:
  -gitar gözüne hoş gelmeli ki eline alıp çalmak isteyebilesin.
  -çalmak istediğin türe göre gitar seç. akustik, klasik, elektro tercihdir. birini çalmadan ötekini çalamazsın diye bir şey yok. ancak bir elektro gitardan hem overdrive hem de akustik tonlarını alabilirsin bunu unutma.
  -amfi önemli, vereceğin paranın büyük kısmını amfiye ayır. 1500 lira bütçen varsa 900 u amfi için olsun örneğin (elektro gitar için geçerli!)
  -elinde kalacak gitarlara bakma. piyasada çok var bunlardan. bir modeli kesinlikle araştırıp, yorumları okuyup al. beğenilmiş mi beğenilmemiş mi bak.
  -yukarıda arkadaşların anlattığı gibi gitarda kusur, hasar, kozmetik problem var mı ona bak.
  düşük bütçeye göre,( :) )
  -epiphone slash afd les paul special ii- 738 tl (do re de hediyeli fiyatı bu)
  -epiphone special ii her. cherryburst ch hdwe- 597 tl
  -schecter gitarlar şu an bayağı iyi. para varsa kaçırmamak lazım. 600-700 tl
  -hoşunuza gidiyorsa hamer gitarlar da güzel. ancak deneyimim yok o yüzden bilen birine sorunuz ya da araştırınız. 600-700 tl
  squier bullet strat- 513 tl (zuhal'de)

  buradan ilerisi tuzlu biraz eğer amfiyle alacaksan hiç bulaşma derim.
  -do re ve zuhal bu konularda mükemmel sakın majör gibi yerlere bakma. eğer bir gün gitar önerileri diye bir başlık açılırsa bazı gitarlar hakkında görüşlerimi yazabilirim.
  amfi-
  line 6 spider 4 - 425 tl
  blackstar id core stereo combo - 539 tl
  bunlar önerim bundan aşağisına düşmeyin derim.

  -tabii diğer yorumları da değerlendirin.
  -ibanez gitarları mantıklı bulmuyorum ancak yine de fiyata göre güzel gitarları çıkabiliyor.
  - her gitar aynı tonu vermez bu dediğim gitarlardan istediğinizi dinledikten sonra alınız.
  hiciv