• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.40)
elementary
new york polis departmanı’nın çözülmesi imkansız davaları çözmesine yardım eden ikilinin günümüze uyarlanmış versiyonu elementary’de sherlock holmes’u jonny lee miller, dr. joan watson’ı ise lucy liu canlandırıyor. londra’da itibarını yitirdikten sonra rehabilitasyondan kaçan sherlock zengin babasının en kötü kabusuyla –ciddi bir arkadaş olan dr. watson ile- yaşamaya zorladığı manhattan’a geliyor. üç yıl önce bir hastasını ve lisansını kaybedene dek başarılı bir cerrah olan watson yeni işini insanlara yardım edebileceği ve cezasını ödeyebileceği bir fırsat olarak görmektedir. ancak, huzursuz sherlock eski müşterileri gibi değildir.

sherlock watson’a bir bağımlılık uzmanı olarak üzerinde uyguladığı çalışmalarının hiçbirinin kendisine uygun olmadığını ve kendi rehabilitasyon sonrası rejimini bulduğunu söyler: new york city’de polis danışmanı olarak çalışmak. watson’ın huysuz sherlock’a yeni işinde eşlik etmekten başka çaresi yoktur. sherlock da watson’ın tıbbi geçmişinden yararlanabileceğini düşünür. watson da aslında araştırmacı bir yönünün de olduğunu keşfeder. sherlock’un polis dostu yüzbaşı tobias “toby” gregson (aidan quinn) scotland yard’daki deneyimlerinden sherlock’un davaları kapatmakta usta olduğunu bilmektedir, bu nedenle onu takımın bir parçası olarak karşılar. artık new york sokaklarında davaları çözmek için özgürce koşuşturan yaramaz sherlock’un onu dizginleyecek birisine ihtiyacı olduğu açıktır. bu iş de watson’a düşmektedir.
 1. sherlock'un günümüze uyarlanmış "amerikan" versiyonu. bbc'nin sherlock'unun aksine (bir sonraki bölümünü izlemek için halley kuyrukluyıldızının tekrar gelmesini beklemek gerekli) her hafta bir bölüm yayınlanıyor ve konular oldukça orjinal.
  özellikle jonny lee miller'ın, sherlock rolünde oldukça başarılı olduğunu da eklemeliyim.
 2. sherlock'un farklı bir uyarlaması. bbc 'nin sherlock'u kadar iyi değildir ama can sıkıntısına iyi gider.bu dizide dr.watson sherlock'un ayık gözetmenidir ve kadındır, bu olay açıkçası benim oldukça hoşuma gitti alışılmışın dışında ve erkek ve kadının iki iyi arkadaş olabileceğini gayet güzel gösteriyor
  .!---- spoiler ----!

  ayrıca sherlock'un aşık olduğu kadın olan irene adler aslında james moriarty'dir. alışılagelmişin dışında olup izleyiciyi ters köşe yaptığı için benim çok hoşuma gitmişti.

  !---- spoiler ----!
 3. günümüz sherlock holmes projesi. çok fazla ön yargıya rağmen izlenilmesi gereken bir dizi. şimdilerde 4. sezonu çekilen, 5. sezon için onay alan, new yorklu sherlock dizisi. amerikanlar mı iyi yapar ingilizler mi tartışmasının ötesinde, watson karakterinin kadın olması, sherlock'un teknolojiden dibine kadar yararlanması ve fantastik bir olay-zaman akışına sahip bir dizi kesinlikle dizi severler için tercih edilmesi gerekir.

  özellikle the mentalist gibi mükemmel bir yapımdan sonra hiçbir diziden beklentilerinizi alamayacağınızı hesaba katarsak; elementary, akşamları öyle kafam dağılsın, oturup izleyeyim diyebileceğiniz kalitededir. en azından elit seviyesinin tabanındadır. tavandaki yapımlarla illaki ayrı olacaktır.

  ilk sezon beklentilerin altında geçmiş olsa da, vasatın üstünde bir yerde yer alır. moriarty olayı bu kez çok iyi işlenmiş ve harbiden beni dahi dumura uğratmış olduğunu düşünürsek, elementary'yi birazcık küçümsemiş olabilirim.

  ikinci sezon daha keyifli, üçüncü sezon ise en süperi. sonrası ne olur bilemem ama ilk 10 ve ilk 20'li listelere kesinlikle adını yazdıracaktır.
  ilgaz
 4. üçüncü sezonun ortalarında izlemeyi bıraktığım ve hala devamını izlemeliyim diye düşündüğüm ama bir türlü başlayamadığım dizi.