• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
Yazar öklid
elementler - öklid
i.ö 300 yılında, geometrinin babası olarak bilinen yunan matematikçi öklid tarafından yazılmış geometri kitabı. 13 kitaptan oluşmaktadır. matematiksel ve geometrik tanım, aksiyom, kuram ve bu kuramların kanıtlarını içerir. el yazmaları ve çevirilerle nesilden nesile aktarılan metnin ilk basımı 1482 yılında venedik'te yapılmıştır. ilk baskının ardından gelen 1000'den fazla basımıyla incil'den sonra dünyada en çok basılan ikinci kitap olduğu tahmin edilmektedir. şu ana kadar yazılmış en etkileyici kitaplardan biri olduğu kabul edilmektedir.
 1. elementler, mantığın matematiğe uygulanmasının başyapıtı olarak görülür. kopernik, kepler, galilei ve newton bu kitaptan öğrendiklerini çalışmalarında kullanmışlardır. spinoza ve çeşitli filozoflar, öklid'in kullandığı aksiyomlara dayalı çıkarım yönetimini kendi alanlarına uygulamaya çalışmışlardır. einstein, elementler ve bir pusulanın çocukluğunda kendisini en çok etkilemiş iki hediye olduğu söyler.

  buradan kitabın ilk basımı olan 1482 baskısının dijital nüshasına ulaşabilirsiniz.

  ayrıca burada da 1. kitabın türkçe çevirisi mevcut. sol sütün yunanca sağ sütun türkçe olacak şekilde hazırlanmış, çok hoş olmuş.
  bocan