• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.89)
elfen lied
elfen lied, lynn okamoto tarafından oluşturulmuş bir japon manga ve anime serisidir. japonya'da şūeişa tarafından haftalık young jump dergisinde yayınlanan elfen lied yirmi cildin tamamlanması ile sonlanmıştır. anime uyarlaması 25 temmuz 2004 japonya'da, manga henüz tamamlanmamışken yayınlanmaya başladı. bu durum animenin konusunun bazı noktalarda mangadan ayrılmasına yol açtı. fazladan bir ova bölümü 21 nisan 2005'te çıkarıldı. anime 13 bölüm sürdü.

insanların bir sonraki evrimi olduğuna inanılan dicloniuslar, bilim insanları tarafından insanlığın düşmanı olarak sıfatlandırılmıştır. normal insanlardan fiziksel olarak tek farkları iki boynuzlu olmalarıdır. oysa çok farklı bir silahları daha vardır, hatta bu tehlikeli silahla doğmuşlardır. bu tehlikeli silahın bilimsel adı vektördür. vektörler, normal insanların göremediği ortalama 2 mt. uzunluğundaki kollardır. öldürmeye eğilimli dicloniuslar, bu silahı kullanmayı öğrendiklerinde insanlığı yok etmeye çalışan varlıklar olurlar. bunun için önleme ihtiyaç duyan bilim insanları, doğan bütün boynuzlu çocukları ya öldürür, ya da lablarda denek olarak kullanmak için hapsederler.

bir gün bu lablardan kaçmayı başaran bir diclonius, insanların arasına karışır. adı lucy olan bu diclonius, kaçarken başına aldığı bir kurşun darbesiyle hafızasını kaybetmiş ve kişiliği bölünmüştür. sabaha karşı denizi izlemeye gelen iki kuzen yuka ve kouta, sadece "nyuu" diyebilen iki boynuzlu çıplak bir kızla karşılaşırlar. nyuu'yu evlerine götürürler ve onunla yaşarlar. ama nyuu'nun hafızası zaman zaman yerine gelir ve o zaman acımasız katil lucy'ye dönüşür.

insanlığın yok olmasını engellemek isteyen bilim insanları lucy'yi öldürmek zorundadırlar. bunun için önce nana (7 numara) daha sonra da mariko (35 numara)yı kullanmalıdırlar.

evi zamanla yuka, mayu ve nana ile dolan kouta, zaman içerisinde unuttuğu bazı şeyleri hatırlayacaklardır... [alıntıdır]
 1. 'aşırı' şiddet ve cinsellik içerdiği söylense de rahatsız edecek boyutta bulmadım ben. Çizimleri ciddi anlamda güzeldir ve çok dramatik bir hikayeyi anlatır; üstün olduğu için insan ırkı tarafından tehlikeli görülen ve dışlanan bir ırkın var olma çabası dersek olur sanırım.

  fullmetal alchemist ile animeye başlayan bir 'cins' olarak eklemeliyim ki, konu itibariyle bazı tutarsızlıklar ve detaylarda eksiklikler var ancak yine de hikaye ve hikayenin işlenişi açısından bakıldığında, çok üstünde durmuyor insan - belki de ağlamaktan yoğunlaşamamışımdır, çok ağladım çok. farklı bir şeyler arayanlar için tavsiye edilir. bir de şöyle bir açılışı var ki laf edeni tefe koyuyorlar:

  elfen lied - opening
 2. izlediğim ilk ve son anime olmuştu. bir arkadaşın ısrarı üzerine başlamıştım. konu olarak ilginçti, yalan söylemiyeyim de genel olarak bu anime olayı pek ilgimi çekmemişti. en son sailor moon filan güzeldi de yaş geçti sanırım.
  doris
 3. insanı sarsan sunuş biçimi ve keskin kontrastı ile kafalardan uzun süre çıkmayacak animedir.
 4. death note izleyip beğendiysen bunu kesin beğenirsin diyerek bir çok anime tavsiye edilir genellikle. çoğu death note'un uyandırdığı merakı uyandırmaz bünyede. işte bu anime o merakı uyandırmış, 2.bölümünü izletmek üzere bağlantıya tıklamama sebep olmuştur an itibariyle.
 5. kendisi için hazırlanan müzik ( lilium) çok hoştur. çizimleri bana kalırsa kalitesiz, fakat bu anime için yeterli. çok güçlü bir kurgusu yok, detaydan ziyade duygusallığa ağırlık vermişler, fakat lilium olmasaydı bunu da büyük oranda başaramayacakları görüşündeyim.
 6. en sevdiğim kadın anime karakterlerden ilk üçü içine girer lilium. sanırım 3-4 yıl önce izlemistim bu animeyi ama hala aklımdadir bazı sahneler. ayrıca müziklerini de çok beğenerek hâlâ dinlerim.