• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
elif'in öküzü ya da sürprizler kitabı - sevan nişanyan
bu kitap 1000'i aşkın türkçe sözcüğün inanılmaz tarihini, esprili ve kolay okunur bir dille anlatıyor, her gün kullandığımız sözcüklerin arasındaki umulmadık köken ilişkilerini gözler önüne seriyor. elifin öküzü, geniş bir tarih kültürüne ve titiz bir araştırmaya dayanan, okuması keyifli, eğlenceli bir kitap.

'asansör - iskele', 'ekonomi - villa' veya 'kürdan - sigorta' gibi sözcük çiftlerinin ortak öykülerini, akıcı bir anlatımla anlatan güleryüzlü bir çalışma.
 1. yazarının fransızca bir kitaptan esinlenerek 2008'de yayımladığı başucu eserlerinden biri.
  bu kitabı okurken çok yoğun bir şekilde dil öğrenme isteği duyarsınız. çünkü yazar dillerle aranızda farklı bir çekim oluşturmayı başarır.
  kitap bittikten sonra bir bakmışsınız ki gördüğünüz ya da duyduğunuz kelimelerin kökenini düşünüp kendi kendinize teoriler üretmeye başlamışsınız.
  bu açıdan bakıldığında hem çok eğlenceli hem de sizi düşünmeye iten bir kitap.
  okurken şaşırtan, yer yer güldüren bir üslubu var.
  sevan nişanyan'dan sıkıcı bir üslup beklemek yanlış olurdu zaten.
  üstelik öyle bir anda bitirmek gibi bir zorunluluğunuz da yok.
  açın kitabı, ilginizi çeken bir kelime seçin ve okuyun. bir başka sefere başka bir kelime seçin ve devam edin. hem yormayan hem bilgiyle donatan cinsten.
  velhasıl kelam, sutyen'den tutun da bukalemuna kadar bini aşkın kelimenin tarihsel sürecini merak eden, etimolojiyle ilgilenen herkese tavsiye edilebilecek tatlı mı tatlı bir kitaptır.
  okuyunuz, okutturunuz.