1. cisimlerin onları itenin elinden dışarıda oldukları zaman hareketlerine devam etmelerinin nedeni şudur:
  doğa yasalarına göre hareket halindeki olan tüm cisimler hareketleri başka cisimler tarafından durduruluncaya kadar hareketlerini sürdürürler. olayın bu yönü o kadar açıktır ki hava ya da başka akıcı cisimler onların hareketlerini yavaş yavaş azaltırlar çünkü onlar bu akıcı ortam içinde hareket etmektedir. açık bir yelpazeyi büyük bir hızla salladığımız zaman havanın direncini kendi elimizde algılayabiliriz. başka cisimlerin hareketine havadan daha açık biçimde direnç göstermeyen akıcı bir cisim yok gibidir.
 2. otobanda giden arabayı boşa aldıktan sonra arabanın devam etmesiyle hemen hemen aynı şeydir.
 3. (bkz: ayak başparmağıyla itilen cisimlerin ayak başparmağı onları itmeyi bıraktıktan sonra da hareketlerine devam etmesi)

  biliyorsunuz ki ayak başparmağı, en dirençli akışkanlardan biridir. öyle dirençlidir ki, itilmemesine rağmen hareketlerine devam eden bu görgüsüz cisimlere gerektiğinde "hoop bilader!" bile diyebilir! bu konuda bilimi en çok zorlayan konuların başında, ayak başparmağıyla tutulan yelpazenin yarattığı türbülansın, navier-stoke eşitliklerinin analitik çözümünde kullanılıp kullanılamayacağıaknsflk... :))

  ps: başta uzun uzun hem başlığı hem de ilk entry'nin içeriğini düzeltmek istedim ama sonra az eğlenelim dedim ya :) amaç kimseyi kırmak değil tabi, sayın youser konuyla ilgili fikrini ve bilgisini paylamak istemiş, ancak içerik anlamında hem çok eksik kalmış hem de birçok yanılgıya düşmüş. başlık kısaca newton'un hareket yasaları olmalıdır. tabi bu noktada istemeden sürtünme kuvveti ve akışkanlar mekaniğine de değinilmiş ama onlar da çoğunlukla temelsiz olmuş ve yanlış ifade edilmiş. ama notumu aldım, newton hareket yasaları, sürtünme kuvveti ve akışkanlar mekaniğini de içeren ayrıntılı bir yazı hazırlayıp bu başlığa girdi sağlayacağım.
 4. youreads bilim kanalında gördüğüm en garip başlığa sahip olay. başlık eylemsizlik olarak değiştirilmeli ya da taşınmalıdır. başlıkta impetus denilen kavram yanılgısına maruz kalmıştır.

  eylemsizlik temelde, cisimlerin sahip oldukları hareket formunu kütleleri nedeni ile korumaları durumuna denmektedir. duran bir cismi hareket ettirmeye çalıştığınızda, cisim var olan durma hareketini korumak için uyguladığınız kuvvete eş büyüklükte elinize bir kuvvet uygular. elinizin direnci, cisimden yüksek olduğundan cisim uygulanan kuvvete yenik düşer ve ivme kazanır. elinizin temas süresi boyunca uyguladığınız kuvvetin, cismin kütlesine oranında bir ivme kazanmış olur.

  elinizi çektiğinizde cisim üzerinde her hangi bir kuvvet yoksa (sürtünme vs.) cisim bıraktığınız andan itibaren sabit bir hızla hareketine devam edecektir. eğer sürtünme kuvveti var ise cismin üzerine etki eden net kuvvet 0'dan bağımsız olacağından, cismin hareket yönüne ters olan sürtünme kuvveti, cisim üzerinde hareketine ters yönde, kütlesi ile orantılı bir ivme yaratacak ve cismi diğer yönde hızlandırmaya çalışacaktır.

  eylemsizlik galileo galilei tarafından yasalaştırılmış ve isaac newton'un yasalarının çalışabileceği eylemsiz gözlemci çerçevesini oluşturmuştur. newton'un eylemsizlik tanımı, eylemsiz gözlemci çerçevesi'ni betimler.

  edit; mrcitizen uyardı, direnç'i açayım. yukarıda bahsedilen direnç sistemde ki kuvvet çiftine karşı, ayaklarınız yer ile arasında ki sürtünme sayesinde gösterdiğiniz eylemsizliğe yöneliktir. cismin size uyguladığı kuvvet sizin sürtünme kuvvetinizden küçük olduğunda siz hareket etmezsiniz.