1. orta boyu 104 kcal olan bir meyve.
 2. elma yemeden önce yapılması gerekenler:

  -ele alınır.
  -havaya en az bir kere fırlatılıp tutulur.
  -temiz olsa da göğüs ile koltukaltı arasındaki bölgeye sürülerek temizlenmiş gibi yapılır.
  -ilk ısırık için en uygun yer gözlenir.

  ve nakavt.
  kim ki bunları yapmadan elma yemeye başlarsa tü kaka ona.

  yeşil mayhoş ve dalından koparılmış küçük kırmızı tatlı olanlarını sevdiğim meyve.
 3. orta okuldayken kimya dersinde fizik hocasıyla deney yaparken tüp patlamış asit yüzümü yakmıştı. ingilizce hocamız da yanığa iyi gelir diye habire elma getirirdi bana ama sadece yüzüme basmalık değil yanında 4-5 tane de yiyeyim diye getiriyordu. bir elma 100 kalori eder diyordu. besin değeri yüksektir, türkiye'de de baya yetişiyor. elmanın aslı almadır, al'dan gelir. ayrıca mitolojide ilk günah olarak geçmesi de elmayı özel bir yere koyar, birlikte elma yiyelim mi şeklinde evlenme teklif etmek güzel olabilir, sevgi böceklerine tavsiye ederim. iş bu konuda bildiklerim metindekilerinden ibarettir.
  abi
 4. birçok beslenme uzmanına göre sağlıklı beslenmenin simgesidir. (ancak bence bu simge enginardır. )

  kalori olarak yeşil veya kırmızısı farketmez, 100gram elma 58-60 kkal'dir. neredeyse sadece karbonhidrat içerir. (az miktar proteini ihmal edilir)

  a-c ve b vitaminlerinden zengindir. iyi bir antioksidan kaynağıdır bu şekilde bağışıklık sistemini güçlendirir.
  kabuklu tüketimi alınan lifi arttıracağından kolesterolü düşürücü etkisi vardır ve kan şekerini de lif sayesinde dengeler.

  düzenli olarak kabuklu tüketimi kabızlığa, kabuksuz tüketimi ise acil durumlarda ishale iyi gelmektedir. bu sebeple özellikle bebeklerin beslenmesinde kullanılır.

  en güzel ara öğündür açlığı bastırır (gastriti olan veya reflüsü olan kişilerde mide kazınmasını-yanmasını arttırabilir) şeker hastalarına en dost meyve denebilir.

  ilgi çekici bir bilgi olarak; elmanın antioksidan gibi kafein içeriği de yüksektir. (kahveden bir miktar daha fazla) gece ders çalışması durumunda benim de sıklıkla başvurduğum meyvedir. işe yaradığını garanti edebilirim.
 5. uzun süre yemeyip kendisini unuturum. daha sonra bir sabah erken uyanıp kahvaltıya daha çok varken bir tane yiyip hatırlarım. hatta yerken mutlu olurum. sanki spor yapıyormuş gibi hissedip mutlu olurum. ne zamandır böylesine ısırmadığımı hatırlarım.

  sonra efendime söyleyim cemal süreya'nın elma diye şiiri bile var. hatta baya güzeldir. dinleyelim
  adının bir harfini bile atmıştır cemal bey elma ile.

  çok severim ben elma'yı. çağrıştırdıklarını, hatırlattıklarını, doğallığını.
  şu elma var ya, o kadar güzel bir şey ki artık o kadar olur.
 6. salatalık + yeşil elma. ikisini aynı anda.. biraz ondan biraz bundan. çok ciddiyim mutlaka denemelisiniz. harika bir tat oluşuyor
 7. meyvelerin şahı. kumlu olmayan kaliteli ve sulu bir fuji elmanın ya da kalın kabuklu ekşi ve sulu bir granny smith'in yerini hiçbir meyve tutamaz.
 8. kimse tarçınla olan aşkından bahsetmemiş. oysa tarçın ve elma bana göre ayrılmaz ikilidir. ister kek içerisinde olsun, ister bir kurabiye de ya da turta da.. hiç fark etmez. hani daha başka ne olur diye düşünürseniz de yulaf ezmesine bile yakışır bu ikili.
 9. sadece tarçınla değil fıstık ezmesiyle olan bir ayrı bir barışık fırtınalı ilişkisi de gözlerden kaçmış olan.