1. içi tarçın ve şeker ile karamelize edilmiş ince ince rendelenmiş elma dolgulu, üzeri oraya buraya dökülse de, o çıtırımsı ama bir yandan da ağzınızda zerafetle dağılan hamura eşlik eden pudra şekeri ile örülü enfes kurabiye çeşidi. kokusu, tadı ve verdiği haz ile kurabiyelerin kraliçesi.
  2. sevdiğim tatlılardan biri. hep uyguladığım tarif:
    hamuru için:
    1 çay bardağı sıvı yağ, 100 gram tuzsuz tereyağı da olur becel de olur. margarin de olur ama ben sağlıksız diye tercih etmiyorum. bunların dışında 1 su bardağı yoğurt, 1 çay bardağı toz şeker, 1 paket vanilya, 1 paket kabartma tozu. bir paketten yarım ya da bir çay kaşığı eksik de olabilir kabartma tozu. un konusunda ölçü vermiyorum. onu hamurun kıvamına göre göz kararı ayarlamalısınız. çok yumuşak olmasın. yoksa içine koyacağınız elmalar hamurdan taşar, kapatamazsınız. sonra da vay efendim elmali kurabiye ne biçim tarif verdi olmasın :)
    içi için:
    üç tane küçük ya da orta boy elma, 1 çay bardağı toz şeker, ne oranda seviyorsanız o ölçüde tarçın. ben iki tatlı kaşığı koyuyorum genelde. sevenler ceviz içi de koyabilir. elmaları rendeleyip, şekerle pişiriyoruz. pişmeye yakın tarçını ekliyoruz. soğuduktan sonra hamurdan kopardığımız küçük parçaların içine koyuyoruz. yalnız elmalı karışımı mutlaka soğuduktan sonra hamura koyun. her fırının ayarı farklıdır. ona göre ayarlarsınız sıcaklığını. genelde 180 derecede pişirilir. en son ılık olduğunda üzerine pudra şekeri döküyoruz. afiyet olsun :)