1. fransız synthpop müziği şarkı sözü yazarı ve yorumcusudur.
  hayatı
  ses mühendisi bir babanın kızı olarak dünyaya geldi. montpellier'de büyüdü ve yine orada konservatuarda 7 yıllık bir şan eğitimi aldı. bu tecrübesi ile ilgili şöyle demiştir: "beni yordu. çok fazla disiplin ve otorite var. bir çocuğun ilgiye, sevgiye ihtiyacı var, şarkı söylemeyi oyun oynayarak öğrenmek ister." paris-sorbonne üniversitesi'nde müzikbilimi eğitimi ve bunun yanında ircam'da (institut de recherche et coordination acoustique/musique) elektronik müzik eğitimi aldı. çağdaş müzik yüksek lisans diploması vardır.
  müzik kariyeri
  2003 yılında émilie simon isimli ilk albümünü çıkardı. yapımcılığını barclay üstlendi.
  la marche de l’empereur
  10 ocak 2005'te ikinci albümü piyasaya çıktı. "march of the penguins" isimli fransız yapımı belgeselin müziklerinden oluşuyordu. aynı yıl césar ödüllerine en iyi film müzikleri kategorisinde aday oldu. 3 nisan 2007'de aynı albüm march of the empress adıyla amerika'da piyasaya çıktı.
  végétal
  6 mars 2006'da üçüncü albümü piyasaya çıktı. bu albümde sebzeler dünyasına dikkat çekmek istedi. kelimelerle ve organik ve sus sesleriyle oynandı.
  the flower book
  amerika'da "march of the penguins" belgeselinde, émilie simon'un müzikleri belgeselde yer almamıştı. bu sebepten 2006 sonlarında, sadece amerika'da piyasaya sürülen the flower book isimli albümü çıkardı. bu albümde, önceki albümünden parçalara ve bu albümlerde yer almayan birkaç şarkıya yer verildi.
  à l’olympia
  2007 yılı başlarında, 2006 eylülünde paris'teki konser salonu olympia'da verdiği konserdeki kayıtlarından oluşan à l’olympia isimli albümü piyasaya çıktı. cd ve dvd halinde piyasaya sürülen bu albüm, önceki 3 albümünden parçalar ve nirvana'nın come as you are isimli parçasının yorumunu içerir.
  the big machine
  4üncü stüdyo albümü big machine 14 eylül 2009'da piyasaya çıktı. bu albümün kayıtları new-york'ta, şarkıcının yaşadığı şehirde, yapıldı. albümün çoğu şarkısı ingilizce dilindedir (bazı şarkılar fransızca deyimler içerir). pop şarkılarının ağırlıkta olduğu albüm kate bush'a yakın tarzıyla dikkat çeker. emilie simon'un arkadaş çevresi amerikan müzizyenlerinden oluşması, daha az elektronik müziğe yönelerek yeni sesler keşfetmesine olanak sağlamıştır. amerikan müziğinden birkaç ismi, bat for lashes, animal collective, gossip, mgmt, gang gang dance... kendine referans olarak gösterir