1. 1975 yılında ankara devlet konservatuarı keman dalı yüksek bölümü'nden mezun olduktan sonra 2 yıl ankara devlet operası'nda orkestra sanatçısı olarak görev yapmış, daha sonra italya devletinden 4 yıllık burs kazanarak bu ülkede orkestra şefliği ve kompozisyon çalışmalarını sürdürmüş, roma santa cecilia konservatuarı'nda armanda renzi, teresa procaccini, bruno aprea, franco ferrara yönetmenliğinde orkestra şefliği ve kompozisyon bölümünden birincilikle mezun olmuştur. londra'da canford summer school'da george hueres ile münih'te ceribidacci ile şeflik dalında yüksek ihtisas görmüş, ayrıca sienada franco ferrara yönetmenliğinde accademia chigiana ile orkestra şefliği yaz kurslarını başarıyla bitirmiş olup, onur diploması ile ödüllendirilmiştir. roma'da 1983 ekim ayında centro internazionale (foyer des artistes) tarafından en başarılı genç orkestra şefi seçilmiş ve altın madalya ile ödüllendirilmiştir.

    1985 yılına kadar 4 yıl süreyle filarmonici romani orkestrası'nın devamlı şefliğini yapmış olup bu orkestranın kurucularındandır. 1986 yılı şubat ayında san remo senfoni orkestrası ile g.paisiello'nun 6 menuetto'sunun 200 yıl sonra dünyada ilk çalınışını gerçekleştirmiştir. 1986-1989 yılları arasında lecce italya senfoni orkestrası'nın esas şefliğini (direttore principale) yapmıştır. avrupa'nın hemen hemen bütün ülkelerinde konser vermiş olup, 1987 yılında polonya opole orkestrası ile nevit kodallı'nın viyolonsel konçertosunu prof. ali doğan ile seslendirmiş, bu konçerto ile beethoven 2. senfoni'yi plak yapmış ayrıca 1991 aralık ayında italyan çağdaş besteci marino cesa'nın eserlerini cd olarak gerçekleştirmiştir. scarlatti, bellini, senegalia, aversa ve napoli gibi önemli konkurların (yarışmaların) devamlı jüri üyeliğini üstlenen emin güven yaşlıçam, ekim 1990 tarihinde italya verberia'da yapılan konkurda, çeşitli ülkelerde düzenlenen konkurlara jüri üyesi olarak 24 kez katıldığından dolayı onur diploması ile ödüllendirilmiştir.

    1980-85 tarihleri arası polonya, 1985-88 tarihleri arası avellino senfoni orkestrası'nın genel sanat yönetmenliğini ve orkestra şefliğini yapmıştır. emin güven yaşlıçam 2002-2003 yıllarında yurtdışında çeşitli ülkelerde konser vermiştir. brezilya porta aallogra-san paulo, arjantin bahia blanca-buenos aires (tiatra colanna) ve meksika toluca ve mexico city, paris festival orkestrası gibi önemli orkestraları yönetmiştir. ayrıca birçok avrupa ülkesinde orkestra şefliği yapmış olan emin güven yaşlıçam, 26 nisan 2002 tarihinde viyana filarmoni orkestrası ile müzik sarayı'nda çok önemli bir konser vermiş olup büyük övgü kazanmıştır.

    8 mayıs - 18 mayıs arasında roma, belçika, milano da scala orkestrası ile konser vermiştir. kasım ayında dünyanın en büyük orkestralarından biri olan pittsburgh da pittsburgh senfoni ile konser vermiştir. ağustos 2003 tarihinde raineca'nın ilk dünya kaydı olmak üzere 3. senfonisi ve 2 flüt konçertosu'nu cd yapmıştır. ayrıca milano oda orkestrası ile 2003 nisan ve 2004 şubat tarihlerinde avrupa turnesi gerçekleştirmiştir. cemal reşit rey konser salonu tarafından istanbul'un kurtuluşu nedeniyle istek üzerine bestelenen ve 6 ekim 2004'de dünya prömiyeri gerçekleştirilen istanbul senfonik süiti ve 20 kasım 2004'de crr ix. uluslararası mistik müzik festivali açılış konseri'nde yine dünya prömiyeri gerçekleştirilen "senfoni ile ilahiler" konseri'ni büyük bir başarı ile gerçekleştirmiştir. 2005 yılında italya'da lecce senfoni ile konser yapmış ve moskova senfoni orkestrası ile turne yapmıştır. ayrıca mayıs 2004 tarihinde 120 kişilik bari senfoni orkestrası ile avrupa ve istanbul turneleri gerçekleştirmiştir. 1997 yılından beri, amerika, mexico, cairo, argentina, brezilya senfoni orkestralarının daimi misafir şefliğini yapmaktadır.

    halen çukurova devlet senfoni orkestrası'nın daimi şefi ve genel sanat direktörüdür.

    çukurova devlet senfoni orkestrası