1. meksikalı görüntü yönetmeni. aynı zamanda ispanyolca da keçi anlamına gelen "chivo" lakabını kullanır.

  kullandığı kamera üslubuyla, çevik ve sert dönüşleriyle sinematografiye yeni bir soluk getiren muazzam bir insandır.

  8 kez akademi en iyi görüntü ödüllerine aday olup bunlardan 2013'te bizi uzayın soğuk ve sessiz dünyasına götüren gravity ile, 2014'te tüm filmi tek sekans çekilmiş gibi gösterdiği birdman ile, 2015'te doğayı hem güzellikleriyle, hemde vahşiliğiyle tanıttığı the revenant ile 3 kez art arda oscar almıştır.

  görüntü yönetmeni olmak isteyen bir genç (ben oluyorum) için her görüntüsünün şiirselliğin de kaybolurken "ya bunu nasıl yapmış?, oha bu nasıl bir açı?" diye binlerce soru sorarak kafamızı allak bullak etmesi, arka planı göz ardı etme diyerek bize aslında filmin ana etmenlerinden birisi olan sahneyi her daim dolu dolu kullanması ve kullandığı contrast renkler, doğal ışığıyla bizi filmin gerçekliğine inandırmasıyla , üst üste 3 kez en iyi görüntü oscarını alarak tarihte ilk olan gelmiş geçmiş en iyi görüntü yönetmenlerinden biridir tartışmasız.

  edit: imla
  zfc
 2. hakikaten hayran olunası bir adam. sinema tarihinde iz bırakmıştır.
 3. bir yazarın üslubu ne kadar kıymetliyse, film için sinematografi de o kadar kıymetli. çünkü sana anlatmak istediği şeyi anlatmak istediği açıyla veriyor. açı=üslüp. seyir keyfi yüksek olduğu kadar arka planı da oldukça dolu.