• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.12)
Yazar adam fawer
empati - adam fawer
yaşamınızın kontrolü sizde değil!öyle olduğunu düşünebilirsiniz, ama yanılıyorsunuz.elbette ki kendi kararlarınızı kendiniz vermekte özgürsünüz.bu kitabı kapatabilirsiniz.o sandalyede oturmaya devam edebilirsiniz.ya da gözlerinizi oymak gibi çılgınca bir şey yapabilirsiniz.ne isterseniz yapabilirsiniz.ama sorun şurada: ne isteyeceğinizi kontrol edemezsiniz.her davranışınızı önceden belirleyen arzularınız ruhunuzun okadar derinlerine işlemiştir ki, onlara dikkat bile etmezsiniz.ve bu da sizi mükemmel bir köle yapar.bu nedenle, hayatınızı yaşamaya devam edin. ne isterseniz yapın.sadece 'isteklerinizin' tümüyle sizin kontrolünüzde olmadığıgerçeği üzerine kafanızı çok fazla yormamaya çalışın.edebiyat, bilim ve felsefe ruhunuza akacak,okudukça bağlanacak, bağlandıkça okuyacaksınız... (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. bence olasılıksız'dan daha güzel adam fawer romanı.
  mnb
 2. akıcı, bir solukta okunan hatta çift dikiş gidilen bir adam fawer basyapiti.
 3. hayatımı en çok etkileyen kitaptır.

  bilim, felsefe ve kurgunun baş döndürücü birleşimi.
 4. güzel kitap, daha fazlası değil.

  gerçekten, insanı kendine bağlayan, okutturan ve düşündüren, olayların rahatlıkla anlaşılabildiği bir kitap. ama hayran kalamadım, güzelden daha fazlasını söyleyemiyorum.
 5. olasılıksız' ın çok satmasını yayıncısı ve menajerine bağlayabilecek kadar dürüst bir tüccar, pardon yazar olan adam fawer'ın 2. kitabı yazmaması sürpriz olurdu elbette. ne var ki bu ikinci kitap, para için yapılan tüm devam serileri gibi ilkini arattı. zaten bir terminator, bir geleceğe dönüş, bir de baba filmlerinin devamı haricinde edebiyatta da sinemada da ticari kaygıyla yapılan devam işlerinin, ilk işe oranla başarılı olduğu bir örneğe ben hiç rastlamadım.
  ilk kitap ne diyordu? ''bitirmek için yarını, birilerine anlatmak için ise bitirmeyi beklemeyeceksiniz.'' haklı çıktı mı? çıktı. kendi türünün iyi örneklerinden biriydi bana kalırsa ama kendi türü derken de gerilim/macera türünden bahsetmiyorum. öyle bir sınıflandırma yapmaya kalkarsam wilbur smith ezer geçer bu tarz kitapları mesela ya da michael connelly' nin ana karakterinin(harry bosch) derinliğinde boğulur adam fawer' in karakterleri, hikayeleri. macera/gerilim türleri arasında çerezlik kitaplar alt başlığında değerlendirirsem olasılıksız 4 yıldız alır benden, ki aldı da. yoksa genel olarak gerilim/macera diye bakarsak wilbur smith' in bir avuç kum kitabına 4 vermişken olasılıksız' a 3 yeter de artardı bile. işte bu bakış açıma göre 3 yıldız veriyorum bu kitaba.
  kitapta muhteşem bir kurgu var diyeceklere şunu söyleyeyim daha önce de bir yerde yazdığım gibi: eğer muhteşem kurgu bir kitabı mükemmel kitap yapıyorsa hollywood yapımı her macera filminin senaristi aynı zamanda muhteşem bir yazardır bu mantıkla. kitapta da muhteşem bir kurgu yok ayrıca, sadece iyi bir kurgu var.
  evet sürükleyici kitap, evet elinizden bırakamıyorsunuz, merak ediyorsunuz ama söyler misiniz lütfen eğer merak etmeyecek, sıkılacaksanız bu tür bir kitap okur musunuz zaten? bu kitapların birinci amacı, görevi zaten okuyucuyu merakta bırakmak değil midir? e olması gereken bir şeyi yapıyor diye bir kitaba muhteşem denir mi? yoksa muhteşem olması için olması gerekenin üzerinde bir şeylere sahip olması mı gerekli? bence ikincisi.
 6. !---- spoiler ----!

  kitabı iki kelimeyle özetlememi isteyecek olsalar hayal kırıklığını seçerdim. son bölümlerine geldiğimde daha da çok hissettim bu duyguyu. çok daha iyi bir şekilde sonlandırılabilecek kurguya sahipken klişelerle dolu bir şekilde bitirmesi üzdü beni. aceleye getirmiş sanki son kısmını. tüm bunlara rağmen kötü bir kitap mı? değil. hazırlanırken onca emek verilmiş. film göndermeleri, edison-nikola tesla hikayesi, zihin kontrol deneyleri gibi bir çok bölümü boş bir kitap olmadığını gösteriyor. kendi türünde en iyilerden biri olabileceği halde şu an ki durumunu kabullenemiyorum ben. ne diyelim, yazık olmuş.

  ilginç bulduğum, tütsünün hikayesi ise kitapta şu şekilde anlatılır:

  "budistler neden tütsü yakarlar, baba?"
  babası güldü, gülünce gözlerinin ve ağzının kenarındaki deri büzüldü. "eh, aslında çok neden var ama asıl neden seni şaşırtabilir."
  "nedir o? babasının öykülerini her zaman heyecanla dinleyen winter öne doğru eğildi.
  "iki bin yıl önce buda sidarta gautama bir vaaz veriyordu. vaazın ortasına doğru keşişlerden birini sivrisinek ısırdı. kutsal kişi düşünmeden vurup sivrisineği vurup öldürdü. sonra kan bulaşmış avucuna bakıp dehşete kapılmıştı. buda'nın önünde cinayet işlemişti. vaaz bitince gautama'ya akıl danıştı ve bilge bir kişi olan gautama hemen çözümü buldu. tütsü."
  "anlamadım." dedi winter şaşırarak.
  "böcekler dumanı sevmez. tütsü yakmak sivrisinekleri uzakta tuttuğundan bu hem konsantrasyonu artıracak hem de gereksiz cinayetlere engel olacaktı."
  "yani budistler tütsüyü sivrisinekleri kovmak için mi yakıyorlar?"
  "eh, olay öyle başladı ama geçen iki bin yıl boyunca evrim geçirdi. şimdi tütsü birçok nedenden dolayı kullanılıyor.


  !---- spoiler ----!
 7. okuduğu kitap sayısı bir elin parmaklarını geçmemesi lazım fawer'ın romanlarını başucu olarak göstermek için. fawer popüler kültürün istediği biçemlerde yazar. eco'nun yorum ve aşırı yorum kitabını öneririm fawer'a kült demeye kalkanlara. bu kitap da olasılıksız gibi. akıllıca bir göndermesi yok. mimesis kavramı desek iki kelam edilemez bu kitap için. aksiyon seviyorsanız okuyun. dahasını beklemek büyük saçmalık. klasik metin olgunluğu beklemek saçma.
  sezgi