• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
en alttakiler - günter wallraff
kitap, günter wallraff'ın, almanya'da çalışan bir türk işçisi (levent ali sigirlioğlu, daha sonraki baskılarda sinirlioğlu) kılığına girerek, çalıştığı çeşitli işyerlerinde karşılaştığı sömürü, yok sayılma ve kini anlatmaktadır.
wallraff, ali sinirlioğlu olarak, tanınmış firmalarda, çok ağır işleri, çok az saat ücreti ile yapmak, alman iş arkadaşlarından eziyet görmek, emniyet önlemleri alınmadan, sosyal haklardan mahrum olarak sigortasız ve çoğu zaman vardiyaları arka arkaya çalışmak zorunda kaldı. alman iş arkadaşları koruma elbiseleri alırken, ona vermediler. (örneğin kanal işlerinde ısının sıfır derecenin altında olduğunda) nükleer enerji santrali'nde çalışan türk işçileri tehlikeli dozda ışınlara maruz kalıyorlardı. bu çalışanların çoğu, bu insanlık dışı çalışma koşullarına karşı gelemiyorlardı. ya kaçak işçi idiler ya da sınır dışı edilmekten korkuyorlardı. wallraff'ın sağlığı da bu araştırma esnasında, ali sinirlioğlu olarak çalışmak zorunda olduğu için, kötü etkilenmişti.
 1. en alttakiler, 21 ekim 1985 yılında yayınlanan, araştırmacı gazeteci yazar günter wallraff'ın 1980'li yılların başlarında, federal almanya'daki insan hakları ihlalleri ve yabancı düşmanlığını anlatan, uluslararası bir başarı elde etmiş olan kitaptır.

  wallraff, mart 1983 tarihinden itibaren iki yıl boyunca araştırma yaptığı kitabının önsözüne şunları yazar:
  "ben gerçek bir türk değildim. fakat toplumun maskesini düşürmek için kılık değiştirmek zorundasınız. gerçekleri ortaya çıkarmak için aldatmak ve sahte tavır takınmak zorundasınız.
  ben hala, bir yabancının, günlük aşağılamalarla, düşmanlıklarla ve kinle nasıl başettiğini bilmiyorum. ama şimdi, neler çektiğini ve bu ülkede insanları aşağılamanın nereye kadar gittiğini biliyorum.
  bir parça apartheid içimizde, demokrasimizde yer alıyor. yaşananlar benim beklediklerimi tam olarak karşıladı. tabii olumsuz açıdan. ben federal almanya'da, aslında sadece 19. yüzyıl üzerine yazılan tarih kitaplarında yer alması gereken olayları yaşadım."
 2. mutlu