1. çok ilginç olan durumdur. keza rusya ve almanyanın sıralamanın 8 ve 9 uncu sırada olması estonyanın ise 1. sırayı kapmış olması inanılmaz derecede tuhaftır.

  gerçi bizim ülkemizde kimse alkol tüketmiyor... kimse sigara içmiyor... kimse sevişmiyor...
  ayıp ya hani günah ya. yalandan kim ölmüş sevgili youserlar.

  bizzat yaşadığım bir hikayeyi anlatacagım;

  istanbul şişlide bir bakkala girdim. bakkal amca sarıklı cübbeli uzuuuuuun sakallı bir amca ancak tezat bir durum söz konusu ben trakyalı oldugumdan iyi bilirim içersi buram buram rakı kokuyor... şaşırdım. amca da zaten beklemiyordu sanırım o an içeri girmemi ki agzını bile toparlayamadı... sonradan mahallede oturan arkadaslarımda öğrendim ki oralarda hep öyleymiş yaşayan insanlar dini tam anlamı ile yaşadıgından esnaf o sekile bürünüp arka tarafta kafayı cekermiş. (kimsenin görüşü yaptıgı beni ilgilendirmez).

  demek istedigim şu ki bizim ülkemizde %50 dindar kesim var. 74,93 milyon nüfusumuz olduguna göre ikiye böldüğümüzde yaklasık 34 milyon insan kalır bize % 50 nin dısında hadi bunun bir kısmı cocuk ve yaşlı. (alkol almayacak durumda.) 10 milyon düş 24 milyon e bu 24 milyonun bir kısmı hergun içerken bir kısmı ayda yılda bir içse ulkedeki bütün barların meyhanelerin batması. efesin tuborgun mey içkinin kepenk kapatması zarar etmesi gerekir. ki bu saydıgım firmaların kar marjları ucuk seviyelerde. hergün bu firmaların depolarından ülkeye yüzbinlerce kasa alkol dagıtılıyor. ve biz bu top 10 a girmiyoruz sizcede ilginç degil mi ?

  edit: kaynak
 2. bütün alkollü içkilerin vergi oranı toplam fiyat dahilinde %50'nin üzerinde olduğundan pek de şaşırılası olmayan durum.
  bozuk
 3. alkolizm'den uzak bir ülke olduğumuza delalet eder ki ilk defa bir olumsuzluğa bu kadar sevindim.

  alkolü ben de severim (hatta islay adasından caol ila en sevdiğim viskidir. daha iyisini tatmak henüz nasip olmadı.) ama bence türkiye'de yaşayan insanlar ağzıyla içmeyi bilmiyor.

  bizim gibi alkolün suyunu çıkarıp da edepten de pek ödün vermeyen tek millet japonlar. japon olmadığımız sürece böyle olsun bence.
 4. vergilerin yüksek olması sebebiyle tüketicinin merdiven altı ürünlere talip olmasından kaynaklıdır olsa olsa.
 5. ne olursa olsun vergiler ,yasaklar, bunu kabul edemeyiz . derhal bir toplantı ayarlayıp bu listeye girmemiz gerekiyor.
 6. içmeyi bilmediğimiz için de olabilir.
 7. insanların artık alkol yerine bonzai tercih etmesiyle alakalı, millet aç aç!
 8. polonya`yi eklemisler mi bi bakin cunku burada sut biradan daha pahali.

  sut; 1.99 zloty
  bira; 1.72 zloty

  (yaklasik olarak biri 1.5 tl digeri 1.4 tl)

  teknik olarak pek fark yok gibi gozukebilir ama gercekten kasada farki anliyabiliyoruz :))