1. kesinlikle az yalan söylerler.

  zeki ve hafızaları güçlü insanlardır. söyledikleri yalanı unutmazlar.

  çapkın olurlar.

  hayatta hep başarılı olurlar.

  kendilerine yalan söylemezler.

  çok iyi gözlemcidir bunlar.

  insan psikolojisini bilirler.

  ee kişi kendinden bilir işi diyecek varsa ben değil bir arkadaşım.
 2. karşısındakinin ne duymak istediğini çok iyi analiz etmek
  beden dilinde master yapmış olmak
  seri atıcılık-zamanlama
  edebiyat oyunları (bir şeyi sır gibi gizliyormuş da bir sana anlatıyormuş gibi yapmak, iltifat eder gibi hakaret etmek, nasihat verir gibi inceden laf sokmak, ağzından kaçırır gibi dedikodu yapmak, mütevazi görünüp kendini yüceltecek alt metinli hikayeler uydurmak, kendinden çok emin bi şekilde gerçekleri inkar edip sizi kendi bildiğinizden şüpheye düşürmek...)
 3. sorunlu kişiliktirler.

  başarılı görünselerde başarılı değillerdir.

  kendilerine yalan söylemez gibi göründüklerine bakmayın, kendi bilgilerine kendileri bile saygı göstermezler. bilgiyi kendini satmak için edinirler, gelişmek için değil.

  ürkektirler. apartman merdivenlerinden çıkarken ışıklar söndüğünde görmeli kendilerini.

  ortalama bir gözlemcidirler aslında. ama akılları fikirleri insanlara sinsice yaklaşmak olduğundan insanları çabuk tanırlar. belirgin olmaları, başkalarının iyi bir gözlemci olmadığından değil, olayla çok ilgili olmadıklarından bunlar farklı görünürler.

  psikoloji filan bilmezler. kendi tanımları ve kabulleri vardır. sabit fikirli olduklarından on kişiden üçünde tuttururlar. fal bakmak gibi.

  çapkınlıkları, vasat hatun veya erkekleri elde etmekten öte gitmez. işini bilen, sorumluluk sahibi, donanımlı kadınlar ya da erkekler bu uyanık geçinen safları hemen tanır. onların olduğu yerde madara olmaktan öte gidemezler. ama sorunlu kişiliklerinden dolayı bunu ne görürler ne kabul ederler.

  dolandırıcılarla benzer kişilik eğilimleri vardır. genel itibari ile "hallederiiiiz" şeklinde iş ahlakları sık görülür.

  iyi yalan söyleme özellikleri, toplum korkusundan ve gerçekle ya da hatayla yüzleşme cesaretinin eksikliğinden zamanla gelişir. ve bu durumun kabul edilebilir seviyede kalması için, kendini basit bir yalancı olarak görme endişesi ile 'zeki', 'güçlü', 'çapkın', 'gözlemci' gibi sıfatları kendilerine monte ederler.

  velhasıl, bir insanda bu özellikleri görmek için zeki, kıvrak, analizci olmanıza gerek yok. çevrenizde çokça var.
 4. söyledikleri yalana kendilerinin de inanması.
 5. politikacı olmalarıdır.
 6. insanı çok iyi hipnotize etmeleridir.

  "tamam abicim, tabi abicim, yaparız abim, ayıpsın kardeşim, tabi olm ya..." gibi lafları öyle bir ses tonu ve mimikle söylerler ki bir anda kendinizi kaybedersiniz.
 7. eski ev arkadaşım bir gün yemek yaptı ve yemeğe tuz atmayı unuttu.eve gelen diğer arkadaşlara "ben tuzdan nefret ederim,hayatımda hiç tuz atmadım" diye yalan söyledi.o bu cümleyi kurana dek hayatımda gördüğüm en çok tuz atan insandı.ve o günden sonra hiçbir zaman yemeklere tuz atmadı.the best liar i see.
  eale
 8. asklepios26eses'in yazdıkları doğru. ek olarak: az konuşur, çok düşünürler.

  bu adamın yazdıklarına katılacağım aklımın ucundan geçmezdi...
 9. doğruları söyleyen kişiyi yalancı durumuna düşürecek kadar insanları etkileyebilmesi / kandırması.
  sec
 10. cem yilmaz'in da değindiği gibi,bu yalan mevzusu kendi içerisinde bir paradoks.yani yalan söyleyebilen yalancı olmaz.çünkü söylemiştir ve siz de inanmışsinizdir.burada başlık şu şekilde olmalı,karşısındakini aldatabilecegini düşünen insanların ortak özellikleri.