1. süreçleri inceler. üretim süreçlerini inceler. üretim süreçlerini birbirine entegre eder. üretim süreçlerinin birbirleriyle uyumlu işlemesini sağlar. üretim süreçleri. üretim. süreçleri.

  sürecin zamansallığı vardır. süreç doğar, işler ve sonlanır.

  süreç insana benzer. fakat süreç kendi kendini kavrayamaz. insan üretim sürecine yönelerek onu kavrar.

  süreci kontrol edebilmenin yolu -teknik bilginin yanında- işleyen sürecin zamanının hangi anında olduğunu bilmekten geçer.

  dikkat eksikliği endüstri mühendisinin kriptonitidir. zira dikkat eksikliği insanın zamansallığını yok eder.

  üretim süreçleri. üretim. süreç. zamansallık. dikkat. farkındalık. bilgi.

  edit:

  endüstri mühendislerinin her mühendislik dalından biraz bilmesi bu yüzdendir. üretim sürecinde farklı mühendislik dallarına ihtiyaç duyulur. fakat bu farklı mühendisliklerin entegrasyonunu sağlamak için endüstri mühendisinin asgari düzeyde teknik bilgiye de sahip olması gerekir.

  demem odur ki endüstri mühendisinin her mühendislikten biraz bilmesi onun asıl amacı değildir. bu yan bilgiler onun süreç kontrolünü kolaylaştırmak için öğretilir.
 2. makinacıların en büyük karın ağrısıdır. net bir işi yoktur bu mühendisin yelpazesi çok geniştir. yabancı dille birleştirildiğinde mükemmel bir kokteyl çıkar ortaya, hadi inşallah.
  kuz
 3. profesyonel anlamda da çoğu kişinin gözünde hala her işi yapan mühendis olmaktan çıkamamıştır. bir çok mühendislik dalının temelini öğrenmek hala her işi yapabilen mühendis olarak yetişmek sanılmaktadır. değeri daha çooook zamanlar sonra her yerde anlaşılacaktır, şimdilik sadece büyük büyük şirketlerce bilinmektedir.
 4. işletme okuyan birine mühendislik mekaniği ve diferansiyel denklemler derslerini okut, olsun sana endüstri mühendisi. mühendislik açısından herşeyden biraz, hiçbir şeyden tam bilmeyen bu dostlarımız her sanayi işletmesine lazımdır. işletme başlı başına bir dünya adeta. bir mühendis sadece teknik bilgilerle yönetim kısmını kurtaramayacağından bu arkadaşlara ihtiyaç var. kendilerini okul döneminden geliştirmeye, stajları tastamam yapmaya hatta vakitleri varsa bir fabrikada çalışmaya gayret ederseler çok iyi olur. çünkü işe yönetici olarak başlayacaklar.
 5. "abi siz tam olarak napıyosunuz şimdi?" diye sorduğumuzda, "yani nasıl anlatayım, her şeyi yapıyoruz işte" cevabını alınca dövesim gelen arkadaşların mesleği.

  ya aga sen her şeyi yapıyorsan ayıptır sorması biz niye mukavemet, akışkanlar, hidrolik falan alıyoruz. biz napıcaz mezun olunca amk. işletmenin mühendislik versiyonu diyenler için de şunu hatırlatayım, işletme mühendisliği diye bölüm açtılar. tabi benim gözümde endüstriden bir farkı yok o bölümün ama açan adam bir şey bilip açmış heralde. bu durumda işletmenin mühendislik versiyonu işletme mühendisliği oluyor.

  harbiden bilen biri allah aşkına anlatsın şunu şurda. aydınlanalım hepimiz.

  ayrıca 15 yıldır geleceğin mesleği diye pompalanan meslek için
  (bkz: çevre mühendisliği)
 6. işletme mühendisliği nedir ve endüstriden farkı nedir sorularını açıklayan bir link

  endüstri ile ilgili sıkça söylenen "her şeyi yapıyoruz biz"'den ziyade bu cümlenin doğrusu "temel mühendislik kavramlarını(makine ve elektrik için), programlama dilinin ne olduğunu, genel yapısını ve temel seviye kodlamayı biliyoruz"'dur. endüstri mühendisinin görevi eğer ortada olası bir proje varsa bunun yapmaya değip değmeyeceğini belirleme, proje yönetimi, ms project gibi programları kullanarak takvim planlaması, maliyet hesabı(adam ay gibi) gibi genel konulardır. doğru düzgün, isabetli bir takvim ve maliyet planlayabilmek için birlikte çalıştığı diğer mühendislerin yaptığı iş hakkında az çok bilgi sahibi olmak zorundadır. bu nedenle diğer mühendislik dallarına ait konular belli bir seviyede gösterilir. böylece siz bir makine, elektrik veya bilgisayar mühendisi olarak teknik bir kavramdan, bir tasarımdan bahsettiğinizde end. mühendisinin yüzünüze mal mal bakmaması, anlattığınız tasarımın ne kadar sürebileceğini öngörmesi ve tasarım aşamalarını daha isabetli planlanması sağlanır.

  tabii endüstri ile ilgili anlattıklarım üniversite boyunca pek önemsenen konular değil. ünide proje ekipleri 3-4 kişilik olduğundan ve yakın arkadaş çevresinden seçildiğinden dolayı "hacı sen şurayı kodla, ben tasarımı hallederim, ahmet de kurcalar hata varsa düzeltiriz" şeklinde tasarımlar yeterli oluyor. ancak kimsenin birbirini tanımadığı, ortada milyon tl lik rakamların döndüğü bir piyasada günlük çalışma saatleri içinde yaptığınız her iş kayıt altına alınır ve proje maliyetini, takvim ve bütçe saplamalarını değerlendirmek ve proje planını daha isabetli hale getirmek için kullanılır.

  sonuç olarak işini iyi bilen, hakkıyla yapabilen bir endüstri mühendisi projenin olmazsa olmazıdır.

  "herşeyi yapıyoruz biz" le ilgili ufak bir ekleme yapayım. gözlemlediğim kadarıyla 2. sınıfa kadar farklı bölümde bulunan ve "siz ne iş yaparsınız"''a karşı altta kalmamak için üretilen ve karşı tarafı trolleme amacı güden bir cevaptır, çok takılmayın (-;