1. entelektüel kelimesinin türkçe'ye deforme olarak girmesi sonucu oluşan yeni kelime. 80'lerden itibaren ilk olarak mizah dergilerinde kullanılmaya başlanmıştır.

  (bkz: anti entelektüelizm)
 2. kafamda boynunda kaşkolu, iplikli cikis gözlüğü, elinde sayfalarıyla götümü bile silmeyeceğim kitabıyla oturan top sakallı tipler canlanıyor bu kelimeyi duyunca.

  kimin çocuğuysa artık, yazık.

  hayır bi de öyle takılıp karı kız düşüreceğini sananlar var. karl marxtan bahsetmeler, devrim mevrim karıştırmalar falan. niye? çünkü devrimci kızlar veriyormuş diye duymuş gelmiş. lan allahını seversen bir aynaya bak. o tipe kim niye versin?

  tabi herkes hem benim kadar zeki, hem benim kadar yakışıklı, hem de benim kadar zengin olmadığından böyle tiplere bürünüyorlar. anlıyorum. üzülüyorum da. şaka lan? ne üzülücem.
  trk
 3. bilgisini gerekli, gereksiz her yerde kendini akıllı ilan etmek için bir manifesto aracı olarak kullanan kişiler böyledir gözümde.
  (*:meta sözlük)'te de vardı böyle tipler.
  böyle bir anlamsız anlamsız konuşmalar. güya edebi ya bunlar. lan herifin daha kendi dediğinden haberi yok gelmiş bir ahkam kesmeler. sinir oluyorum bu tiplere.
 4. hayatta hiçbir baltaya sap olamamış youserların laf attıkları gruptur. fularımı yana atarak kemik gözlüklü çerçevemi yukarı kaldırarak söylüyorum ki dışardan bakınca kültürsüz ayı gibi duruyorsunuz.