1. termodinamiğin 2. yasası.

  sistemin kaybı olarak ifade edilebilir, işe dönüştürülebilir enerjinin kaybı daha doğrusu.
  sistem ne kadar rastgele ise o kadar durum değişimi yaşayacak demektir ve yaşanan her değişim geri kazanılamayacak enerji kaybı içerir. istatistiksel termodinamik bir takım olasılık hesaplarıyla sistemin sahip olabileceği durumların sayısını hesaplayarak entropi'yi hesaplamayı amaçlar. entropi'nin en yüksek olduğu durum denge halidir. sistem denge durumuna ne kadar yakın ise, o kadar az durum olasılığına sahiptir.

  entropi ile ilgili anlaşılması güç ya da tuhaf olan durum entropi'nin sürekli artış halinde olmasıdır, çünkü her zaman oluşturduğunuz sistemi kapsayan başka bir sistem vardır ve sizin küçük sisteminizdeki değişim büyük sistemin entropisini arttırır. (bkz: dalgalanma teoremi) hariç.

  boltzmann, "sisteme dışarıdan enerji verilmediği sürece düzenin; düzensizliğe, düzensizliğin de kaosa dönüşeceğini" söyler.
  en klasik örnek, kırık bir bardağın durup dururken veya kırarken harcanan enerjiden daha azı kullanılarak eski haline döndürülemeyeceğidir.

  kısaca, her şey ölür, ölüm bile lakin entropi baki kalır.
 2. maxvell'in cini paradoksuna konu olan yasadır.
 3. kafayı toparlayıp güzel bir özet yazmak istediğim termodinamiğin; evreni ve tüm küresel sorunları parmakla işaret edercesine gösterdiği 6 denklemli yasa.
 4. annemin odamı toplamama dair benle verdiği savaş sırasında muhalefetimi yaptığım kanundur bkz:http://www.evrimagaci.org/fotograf/91/3538 tabii tüm bu bilimsellik hiç kale alınmadan eve misafirler gelcek yok odanı görcek rezil olcan bla bla diye konuşmaya devam etmiştir.
 5. aynı zamanda infırmation theory'de de shannon tarafından kullanılır. termodinamiktekine benzer bir kullanımı vardır. hatırladığım kadarıyla bilinmeyen bilgi toplamı tarzı birşeydi.
 6. bana gore termodinamiğin en felsefi yasasinin baş aktörüdür. tubitak'in yayinladi dunyayi degistiren 5 denklem adli kitapta rudolf clasius'un (termodinamigin ikinci yasasini -entropi yani duzensizlik her zaman artar, yani evrende olan isler enerji bakimindan geri dondurulemez- matematiksel formule doken alman fizikci) bu esitsizligi bulmasina kadar ki yasadiklari biraz magazinsel bir dille anlatilmistir. kitapta da anlatildigi gibi bu yasa, dunyada suregelen islerin termodinamigin 1. yasasinin da (ısı her zaman sicak, yuksek sicaklikli, ortamdan soguk, dusuk sicaklikli, ortama dogru akar) yardimiyla evrenin sicak ve soguk ortamlardan homojen bir yapiya (yani ılığa) donusecegini ve bunun da geri dondurulemeyecek bir islem oldugunu ortaya koyar. bunun sonucunda her yerin homojen sicakliga (yani enerji seviyesine) ulasmasiyla yapilabilecek herhangi bir is imkansiz gelir. bu da hareketin ve pek tabii canliligin sonu anlamina gelmektedir. yani teknolojinin ve tibbin bize sunduklari sayesinde beklenen omrumuzu (life expectancy) ne kadar artirirsak artiralim sonucta hepimizin gidecegi yer bilimsel olarak ayni.
  uye
 7. evrendeki vaki/vücut olan tüm 'şey'lerin temel girdisi ve çıktısı entropi'dir.
  ilk hareket hariç her şey kendisiyle bağdaştırılabilir.
  hareketsizlik için tüm evreni hareket ettirmektedir.
  t
 8. düzensizligin bir ölcüsüdür. her temel bilime konu olmuslugu vardir.
 9. aynı zamanda sosyal bilimlere geçmiş bir kavram. yönetim bilimlerinde, kurum veya işletmede yönetimin temel işlevi entropiyi engellemek ve gelişimin devam etmesini sağlamaktır. bunun için açık sistemler gerekir. sürekli dönüt alan, kendini diğerleri ile kıyaslayan ve şeffaf olan yapılar entropiyi engelleyebilirler. sosyal sistemler için entropi kaçınılmaz değildir. en azından buna inanılması gerekir. kaos geldiğinde buna hazırlıklı olmalı, durumu avantaja çevirmek için gerekli esneklik kazanılmalıdır.
 10. entropidir. sistemdeki düzensizlik ve rastgelelik olarak açıklanır.

  genel olarak dünyadaki her şeyin eskidiği düşüncesine dayanır. maddeler minimum enerjiyle maksimum düzensiz olma eğilimindedirler. evren gittikçe daha düzensizleşir ve bir denge durumuna yaklaşır.
  kup