• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
enver - murat bardakçı
istanbul'da mütevazi bir ahşap evde başlayıp hürriyet kahramanlığı'na ve imparatorluğun en güçlü adamlığına uzanan ama ardından idam mahkûmluğuna ve sürgünlere kadar giden, 1922'de uzak diyarların haritalarda bile yeralmayan ücra bir tepesinde rus süvarisinin namlusundan çıkan domdom kurşunu ile noktalanan 41 senelik macera dolu bir hayat…

enver paşa türkçü-turancı mı, yoksa islâmcı mı idi? istiklâl harbi yıllarında neler yapmıştı? mustafa kemal ile mektuplaşmaları… sıkıntılar ve hayallerle dolu sürgün seneleri… orta asya'daki esareti ve uğradığı mağlûbiyet… hanımı, büyük aşkı naciye sultan'a hasret satırları…

murat bardakçı'nın, paşa'nın ailesi tarafından doksan küsur sene boyunca muhafaza edilen ve şimdiye kadar yayınlanmamış özel evrakı ile sivil ve askerî arşiv belgelerine dayanarak kaleme aldığı enver, tarihimizin bu çok önemli ismini her yönü ile ortaya koyarken, onun hakkında yanlış bilinen birçok konunun gerçeğini de gözler önüne seriyor.
(tanıtım bülteninden)
 1. murat bardakçı'nın 1918 yılına kdara osmanlı imparatorluğunun en güçlü adamı olan enver paşanın uzun araştırmalar ve tarihi belgelerle, hikayesini yazdığı kitabıdır.
  yazım dili çok güzel. satırları okurken bir tarih kitabından çok roman okuyormuş hissine kapılıyorsunuz. enver paşanın bilinmeyenlerine, savaşa, aşka, intikama, hırsa tanık oluyorsunuz.
 2. çok merak ettiğim, okumak için sabırsızlandığım ancak şu anki ekonomik durumumun almama engel olduğu kitaptır.
  zepur
 3. murat bardakçı bu kitabını yazmadan önce kendi programında enver paşa konusunda hep şevket süreyya aydemir'in kitaplarını önermiştir.onlardan daha iyi enver paşa'yı anlatacak kitap olmadığı söylemiştir.şevket süreyya'nın bahsi geçen kitaplarını okumuş biri olarak murat bardakçı'nın bu kitabını çok beğendiğimi söyleyebilirim.ileride sadece naciye sultan'la enver paşa'nın mektuplarının yer alacağı ayrı bir kitap çıkartacağını da söylemiştir.o döneme ilginiz ve merakınız var ise efendim kaçırmayın derim.hatta bu kitabın akabinde ahmet ümit'in "elveda güzel vatanım" kitabını da okumanızı tavsiye ederim.