enver aysever

Kimdir?

hayatı

1971’de istanbul’da doğdu. mimar sinan üniversitesi sosyoloji bölümü’nden mezun oldu. doğuş, yeditepe ve arel üniversitelerinde dersler verdi. bir yıl chp pm üyeliği de yapan yazar, evli ve bir çocuk babasıdır.

tiyatro çalışmaları

enver aysever, lise yıllarında amatör olarak tiyatro ile ilgilenmeye başladı. 1992 yılında mimar sinan üniversitesi sosyoloji bölümüne başlamadan hemen önce "durdurulmuş zamanın fotoğrafı" adlı ilk profesyonel oyununu yazdı, sahneye koydu ve oyuncu olarak yer aldı. oyunun provaları galatasaray lisesi'nin jesti sayesinde okulun tevfik fikret tiyatro salonunda gerçekleştirilebildi. ilk gösterimleri beyoğlu tünel semtindeki baro han adlı iş hanında bulunan tiyatro salonunda gerçekleştirildi. kurucusu olduğu tiyatro çisenti adlı tiyatro topluluğunda uzun yıllar yazar, yönetmen,oyuncu ve sanat yönetmeni görevlerini yürüttü. "renkler ve günce", "yağmurla gelen yüzler", "yabancı'da camus", "açık evlilik", "dilekçe", "frankie and johnny", "bir istanbul masalı", "şimdi yaşa sonra öde" gibi oyunların yazarlığını ve yönetmenliğini üstlendi. atilla ilhan'ın şiirlerinden yararlanarak "ne kadınlar sevdim" adlı oyunu yazdı ve sahneye koydu. sonraki yıllarda çocuk oyunları yazmaya yöneldi. "bebişler karnavalı", "renkler cumhuriyeti", "beyaz dişler ülkesi", "güneşi güldüren soytarı", "kakaolu olsun", "yaşamak güzel arkadaşım" adlı çocuk oyunları bu döneme aittir.

yazın çalışmaları

yazdığı çocuk oyunlarını "çocuk oyunları 1" adlı bir kitapta topladı. "geç kalmış romantik" adlı bir öykü kitabının ardından, bir an bin parça adlı bir roman yazdı. bu romanı ile 2006 yunus nadi roman ödülü sahibi oldu. ayrıca "nasıl yazar olunur" ve "yaralısın türkiye" adlı deneme kitaplarını yazdı.

bir yandan çeşitli gazete ve dergilerde yazıları yayınlandı. finansal forum, varlık, gösteri, insancıl, cumhuriyet ve birgün gazete ve dergilerde makale, deneme ve araştırma yazıları yayınladı.televizyon gazeteciliği ve sahne sanatları dersleri verdi. remzi kitap gazetesinde genel yayın yönetmenliği yaptı ve başyazıları kaleme aldı. akbank kültür sanat merkezi'nde ayın güncesi adı altında halka açık kültür ve sanat tartışmaları düzenledi. doğuş üniversitesi'nde yazarlık atölyesi çalışmalarında bulunmuştur ve hâlen kültür sanat yönetmeni görevini yürütmektedir.

televizyon programcılığı

tv8’de “lacivert”, ntv radyo’da “kurşun kalem” adlı edebiyat programlarını hazırladı, sundu. tv8 "haber aktif" programının içinde "yazın aktif" köşesinin sürekli konuğu olarak yorum ve eleştiriler yaptı.

2007 yılından itibaren skytürk televizyonunda sky türk televizyonunda "aykırı sorular" adlı siyasal tartışma programını hazırlayıp, sundu. yine sky türk televizyonunda, aralarında kemal kılıçdaroğlu, dengir mir mehmet fırat, şaban dişli ve metin karakaş'ın katıldığı tartışmaların da yer aldığı "ayrıntılar" adlı tartışma programını da hazırlayıp yönetti. aynı televizyonda “siyasal analiz”, “sokağın sesi”, “üç soru iki yorum”, “zamana karşı” adlı programları hazırladı, sundu ve yorumcu olarak görev aldı. kanaltürk televizyonunda “gündem demokrasi”, “ters cephe”, “pazar politika” programlarında yorumculuk yaptı.

2011-12 sezonunda cnn türk televizyonunda “dört bir taraf” programında altan öymen, nazlı ilıcak ve nagehan alçı ile birlikte yorumcu olarak yer aldı. aysever, cnn türk'te "aykırı sorular" adlı programı hazırlayıp sunmaktadır.

bir süre, cem vakfı'na yakın olan cem tv kanalının yayın danışmanlığını yaptı.

siyasi çalışmaları

kemal kılıçdaroğlu'nun chp genel başkanı seçilmesinden sonra yaptığı davet ile aktif siyasete atıldı. aysever, o dönemde hem yazılı basında hem televizyonda gazeteciliğe devam etmekteydi. chp parti meclisi'ne seçildikten sonra bu iki görevin bağdaşmayacağını belirterek 13 nisan 2010 tarihinde birgün gazetesinden ayrıldı.aysever, adaylıkların belli olmasının hemen ardından 11 nisan 2011 tarihinde, mehmet haberal ve sinan aygün gibi sağ görüşlü isimlerin adaylığına tepki göstererek chp'deki bütün görevlerinden istifa ettiğini açıkladı.

  1. olmayan aklı ile röportajlar yapan, görgüsüz ve cahil bir gazeteci. ne mantıklı sorular sorabiliyor ne de dinlemeyi biliyor. beni bile çağırsa programına gitmem, o kadar. bunu adam sanıp gidenlerin sabrına hayranım.