1. dev bir gitar markasının kaliteli yan sanayisidir (bkz: gibson) çok kaliteli gitarları da olmakla birlikte les paul kasalı gitarları ünlüdür."gibson'a paranız yetmiyorsa bunu alın" mantığıyla işleyen fabrika olduğu için bizim gibi öğrenci-fakirlerin durumunu düşünmektedir. bende les paul special 2 arkadaşımda da eb-3 bassı mevcuttur. gayet verimli olmakla birlikte tatmin etmektedir.
  2. zamanında gibson'dan bağımsız ayrı bir şirketken, iflasın eşiğinde olduğu bir dönemde gibson tarafından satın alınmıştır. bu tarihten sonra gibson'ın yan sanayisi olarak hayatına devam etmiştir. böylelikle gibson şirketi hem düşük bütçeli insanlara da ürün satabiliyor hem de gibson gitarlarının kalitesini düşürmemiş oluyordu. yine de dünyaca ünlü gitaristlere de gitar üretmişliği vardır. genelde ürünleri les paul kasadır ve sert tonları vardır. klavyesi beni pek tatmin etmez orası ayrı bir şey ama onun da seveni var bir şey diyemem.
    jimi
  3. japonya'da üretim yapan bir tesisinin gibson'dan daha iyi üretim yaptığına ve gibson'ın bunun üzerine tesisin üretimini durdurduğu şeklinde bir şehir efsanesine sahip gitar üreticisi.

    bir de çeşitli sebeplerden ötürü gibson, japonya'da sponsorluk verirken epiphone adı altında vermektedir. aynı şekilde fender de squier olarak sponsor olur.