• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
eragon - christopher paolini
yoksul bir çiftçinin yeğeni olan eragon, ormanda parlak, mavi bir taş bulur. o an bulduğu taş yüzünden adeta başına talih kuşu konduğuna inanır: çünkü bu sayede ailesinin birçok ihtiyacını karşılayabilecektir. ama taş çatlaıp içinden bir ejderha yavrusu çıkınca, insanlık tarihinden de eski bir mirasla karşı karşıya kaldığını anlar.
bir gece içinde sıradan yaşamı alt üst olan eragon; kader, büyü ve benzeri görünmez güçlerin egemen olduğu bir dünyanın içine düşer. artık kendisini bilinmezlerle dolu günler beklemektedir. eragon eski bir kılıç ve öyküler anlatan bir halk bilgesinin rehberliğinde, uçmayı öğrenen ejderhasıyla birlikte tehlikeli topraklardan geçip, imparatorluğu gaddarca yöneten kralla savaşacaktır. beklemediği bir anda sıradan hatayı ansızın değişen eragon, artık imparatorluğun kaderini değiştirecek güce sahiptir. ama herşeye rağmen efsanevi ejderha süvarileri'nin pelerinini giymeye hak kazanacak mıdır? (altın kitaplar)
 1. miras serisinin ilk kitabı. yazarımız bu kitabi daha 15 yaşındayken yazmaya başlamıştır. kitabı bir çok farklı fantastik maceradan etkilenerek yazmıştır fakat daha 15 yaşında bu kadar güzel bir dil kullanan, çok iyi karakter analizlerine sahip, güzel betimlemeler yapılan, muhteşem bir akıcılıkla sizi içine çeken fantastik, macera romanı.

  bir çocuk...
  bir ejderha
  ve soluksuz macera!

  serinin diğer kitapları :

  (bkz: eldest)

  (bkz: brisingr)

  (bkz: miraz)
 2. star wars ve lotr serilerine olan benzerliği çok eleştirilen serinin ilk kitabı. eğer bu eleştirileri göz ardı ederseniz gayet zevkli ve sürükleyici bir kitap.