1. avrupa öğrenci değişimi projesi. muhtemelen benimde 2015 güz dönemini değerlendireceğim projedir.
  eskisi için (bkz: erasmus)
  devil
 2. ytü'den şaşılacak derecede bir istatistik vardır bu konuda. "bazı" konularda yarışabileceği en iyi okul itü'yken, türkiye'de erasmus'la en çok öğrenci yollayan okul ytü'dür. not düşelim bulunsun.

  fakat erasmus+ neymiş ne değilmiş bilmem. bilenler anlatsın.
 3. hayatımda verdiğim en doğru kararlardan biriydi erasmus programına katılmak. gidin bir yıl avrupa'nın herhangi bir şehrinde yaşayın, farklı kültürlere saygıyı tadın, okuyun, gezin tozun, için, eğlenin, farkındalığınızı arttırın. en önemlisi de o sanırım "farkındalığınızı arttırın". akademik anlamda da bir şeyler katacaktır şüpheniz olmasın çünkü bizde üniversite eğitimi veren üniversite sayısı iki ya da üçtür. hayatımın en iyi ortalamalarını avrupa'da iken yaptım 4.0 ve 3.36 olmak üzere.

  kişiliğinize kattığı değerleri anca program bitip ülkeye döndükten sonra daha iyi anlıyorsunuz. her ne kadar yaşadığınız şehirde göreceli olarak canlı ve sosyal bir öğrencilik hayatınız olsa dahi erasmusa katılıp geldikten sonra, size göz kırpan bir depresyon kapı eşiğinde bekliyor olacak. hayatınız program sonrası; sorgulama bağlamında erasmus öncesi ve sonrası olarak ikiye ayrılabilir. türkiye'nin sorunlarını içinde yaşayan bireyler olarak gayet iyi biliyoruz lakin her zaman biraz geriye gelip büyük resmi görmede fayda var. büyük resme bir kaç adım dışarıdan bakın farkı anlayacaksınız. müzik kültürünüz, içki kültürünüz, yemek kültürünüz hatırı sayılır bir çeşitlenme ve kaliteleşme yaşayacaktır. tabi bunları her erasmusa katılan yaşamıyordur, odadan çıkmayan insanlar biliyorum. odaya tıkılıp kalmayın, klasiktir belki ama doğrudur ana dilinizi konuşan insanlarla çok vakit geçirmeyin, kötü anlamda değil ülkende zaten yeteri kadar vakit geçiriyorsun onlarla. yabancı arkadaşlarla takılıp dile hakimiyetinizi geliştirin. erasmus öğrencileri için birçok aktivite oluyor hepsine katılmaya çalışın. hibenizi hesaplı harcayın dımdızlak kalırsınız sonra ortada. yurt dışı avantajları olan bir kredi kartı alışverişlerinizde yararlı olacaktır.

  unutmayın hayatımın en güzel yılını yaşayacağım diye yıla başlayın ve yaşadıklarınız için değil kaçırdığınız fırsatlar için pişmanlık duyun.

  erasmus+ ın erasmustan farkı ise önceleri ayrı ayrı olan programların hepsinin tek çatı altında toplanması diye biliyorum.
  hubot
 4. üniversite öğrencilerinin avrupada 1 dönem veya 2 dönem boyunca değişim öğrencisi olarak bulunmaları sağlayan program. kesinlikle her üniversite öğrencisinin edinmesi gereken bir deneyim bana sorarsanız. ne yapın ne edin erasmusa katılın. döndüğünüzde bana hak vereceksiniz.

  ingilizcenizden çekindiğiniz için erasmusa gitme konusunda kararsız mısınız? çekinmeyin gidin. oraya gittiğinizde bakacaksınız ki kısa bir süre içinde konuşmaya başlamışsınız.
  hibenin yetip yetmeyeceği konusunda kararsız mısınız? çek cumhuriyeti, romanya, polonya gibi euro kullanmayan ülkeleri tercih edin ve gidin.
  sosyal değil misiniz? oraya gidince bu sorunu çözeceksiniz. hangi ülkeden olursa olsun erasmus öğrencileri hakkında farkettiğim bir şey var: bu programa katılan herkes aynı kafa yapısında. birisi ile oturup her konuyu rahatça konuşabiliyorsunuz ve genel olarak aynı kanıya varıyorsunuz.