eric hobsbawm

Kimdir?

eric john ernest hobsbawm (9 haziran 1917-1 ekim 2012) ingiliz marksist tarihçi ve yazar. hobsbawm uzun süre ingiltere komünist partisi'nin üyeliğini yapmıştır. komünist tarih grubuna da katıldı. londra'daki birkbeck, londra universitesi'nin başkanıdır.

hobsbawm, mısır'ın liman şehri iskenderiye'de doğdu ve ebeveynleri leopold percy hobsbaum ve nelly grün birer yahudiydi. yazar; viyana ve berlin'de büyüdü. eğitimini almanca konuşulan ülkelerde yaptı. 1998 yılında companions of honour oldu. 2003'de ise balzan ödüllerini aldı. 1 ekim 2012'de hayata gözlerini yumdu.

hobsbawn sosyalist öğrenciler grubuna 1931'de üye oldu ve 1936'dakomünist parti'ye geçti. 1946-1956 yılları arasında da komünist tarihçiler gurubu'nda bulundu.

sovyetlerin macaristanı ilhak ettiği 1956 yılında komünist parti dağıldı ve üyeleri ingiliz komünist partisi'ne geçtiler. hobsbawm, her ne kadar komünist partiye üye olsa da sovyet ilhakı'nı asla savunmadı. daily worker gazetesinde 1956 yılında bunu tartışmaya açtı.

cpgb (communist party of great britain) içerisindeki avro-komünistleri savundu. "the forward march of labour halted" adlı makale "marxism today" gazetesinde 1978 yılında yayınlandı.

eğitimini prinz-heinrich-gymnasium (berlin), st marylebone gramer okulu (ingiltere) ve kraliyet koleji (ingiltere) ile cambridge'de yaptı. "cambridge apostles" üyesiydi.

ii. dünya savaşında ingiliz ordusunda "kraliyet mühendisleri" ve "kraliyet ordu eğitimi" bölümlerinde görev yaptı.

1947 yılında, birkbeck coleji'ne geçti. 1960 yılında stanford üniversitesinde misafir profesör oldu. 1970 yılında profesör ve 1978 ingiliz akademisi üyesi oldu.

inglizce, almanca, fransızca, ispanyolca ve italyanca konuşabilir, avusturya, portekizce ve katalanca yazabilir.

hobsbawm genel anlamda "irklar" ve "milliyetçilik" üzerinde çalışmalarda bulunmuştur. bununla birlikte, modern çağı anlamada onun rolü yadsınamaz. "devrim çağı-sermaye çağı-imparatorluklar çağı-aşırılıklar çağı" dörtlemesi onun modern tarihe yaptığı en büyük katkılarındandır.
  1. milliyetçilik üzerine kayda değer tezler öne süren ve bu tezleri çürüten antony smith'i anglo-sakson dünyadaki en büyük milliyetçilik uzmanı ilan edecek kadar akademik etik sahibi sosyalist tarihin kendisinden sorulduğu marksist tarihçi.