1. bu yazıda anti-erkek hareketinin erkekleri patlama noktasına getirmek için seçtiği yöntemler, daha anlaşılır şekilde türk kadınının yüzyıllardan beri kullandığı "dırdır" incelenecek. yöntemleri tek tek irdeleyeceğim.

  1. çabuk sinirlenmeyle suçlama
  -hedef sinirini kontrol edememekle suçlanır. erkeğin o anda sahip olduğu her ama her negatif duygu yersiz sayılır.
  örnekler:
  -negatifsin
  -kadınlara karşı sinirinin üstesinden gelmek zorundasın

  yanıt: sinirlenmek adaletsizlik karşısında ortaya çıkmaya uygun bir duygudur. kötülüğe karşı pasif kabullenmenin erdem olmadığı unutulmamalıdır.

  2. korkaklıkla suçlama
  -hedef kadınlarla ilişki kurmaktan yersiz biçimde korkmakla suçlanır
  örnekler:
  -korkunun üstesinden gelmelisin
  -biraz girişken ol, erkek ol
  -güçlü kadınlardan korkuyorsun

  yanıt:cesaret ve salaklık arasında fark olduğunu unutma. insanların almasının mantıklı olduğu riskler hesaplanmış risklerdir. kişi, riskin iyi ve kötü yönlerini tartmalıdır. bazı erkekler kadınların risk hesaplama yeteneğinin olmadığını bazıları ise kadınların riske girmeye değmeyeceğini düşünmektedir.

  3. ağlak suçlaması
  -hedef erkeklerin problemleri ile ilgili histerik olmakla ya da problemleri abartmakla suçlanır
  örnekler:
  -üstesinden gel
  -şikayet etmeyi bırak
  -biraz erkek ol
  -kadınların yaşadığı zorluklar karşısında sizinkiler bir hiç
  -sadece erkeklerin sahip olduğu ayrıcalıkları kaybetmekten korkuyorsun
  -kırılgan bir yapın var
  -biraz kendine sahip ol

  yanıt: bu taktiği kullanan kişi erkeklerin insan olup olmadığıyla alakalı sıkıntısı olan kişidir. buna direkt olarak "erkeklerin sorunlarını dile getirmek önemli midir?" diye sorun ve sadece evet ya da hayır cevabı isteyin. evet derse iyi. hayır derse "madem yaptığımız iyiliğin karşılığı olmayacak, neden sizin sorunlarınızı dinleyelim?" diye sorun. zaten tartışmayı kazanma şansınız yok. eninde sonunda "oppression!" diye bağırırlar.

  4. çocuklukla suçlama
  -hedef öyle bir tarzda çocuklukla ve/veya sorumsuzlukla suçlanır ki yetişkin bir erkek olarak kötü görünmesi sağlanır
  örnekler:
  -büyü biraz
  -çocuk gibisin
  -ana kuzusu musun?
  -veletlere ilgi duymuyorum, gerçek erkekler ilgimi çekiyor

  yanıt: kişinin seks tarihçesi, evlilik durumu, ebeveyn durumu vesaire, yetişkinlik ve güvenilirlik derecesini gösterecek unsurlar değildir. öyle olsaydı, beyaz yaka suçları, boşanma, küçük yaşta seks, planlanmamış hamilelik, evlilik dışı ilişki gibi şeyler hiç olmazdı.

  5. tehlike suçlaması
  -hedef tanımlanmamış ve belirlenmemiş bir biçimde tehlikeli olmakla suçlanır. bu çoğu zaman erkeği susturmak, sansürlemek amaçlı kullanılır. bir kadın bunu söylediğinde erkeğin gururu okşanır ve korktuğunu söyleyen kadına karşı koruma iç güdüsü ortaya çıkar.
  örnekler:
  -korkutucusunuz
  -beni tedirgin ediyorsunuz
  -erkekler korkutucu

  yanıt: sadece tiranların ve diktatörlerin doğruların yüzüne vurulmasından korkacağını söylemek yapıcı olabilir. belki erkekleri ve ifade özgürlüğünü tehdit olarak algıladıkları halde nasıl olup da liderlik rolü üstlenebileceklerini düşündükleri sorulabilir.

  6. rasyonalizasyon suçlaması
  -hedef kendi başarısızlıklarını yada tatminsizliğini kadınlara yüklemekle suçlanır.
  örnek:
  -negatifsin çünkü abazasın
  -sana kimse bakmaz

  yanıt: buna zaten yanıt verilmez. ad hominem'in daniskasıdır. onu bırakın her gün 10 kadınla da yatsanız erkek abazadır bir anlamda doğrudur. bu kişiyi tanımazdan gelin.

  7. fanatiklik suçlaması
  -hedef tahammülsüz, extremist bir ideolojinin içinde olmakla ya da cehaletle suçlanır
  örnekler:
  -sağcı tiplerden birisin
  -extremistsin
  -şeriatçı gibi konuşuyorsun
  -sadece diğer anti-feministlerden birisin

  yanıt: gerçek ona inanan insanların sayısına göre değişmez. bazı fikirler mainstream olmadığı için doğru değildir denilemez. ayrıca iki zıt fikrin orta yolunu bulmak her zaman doğru yolu bulmuş olmak değildir.

  8. erkek olmamakla suçlanma
  -hedef cinsel eğilimiyle ya da maskülenliğiyle suçlanır
  örnekler:
  -gay misin?
  -bana gerçek erkek lazım, kırık değil.
  -tam bir pısırıksın
  -biraz erkek ol korkak!

  yanıt: dini sebepler mevcut değilse seksüel eğilim kimseyi ilgilendiren bir konu değil.

  9. genelleme suçlaması
  -hedef genelleme yapmakla ya da kadınları stereotype içine sokmakla suçlanır.
  örnek:
  -ben öyle değilim
  -gerçek islam bu değil
  -gerçek feminizm bu değil
  -gerçek komünizm bu değil
  -genelleme yapmayı bırak
  -bu söylediğin sexisttir.

  yanıt: aynı şeyler feministler veya erkekler hakkında genelleme yapan diğer kadınlar için de söylenebilir. feministlerin söylemlerinden alıntılar bunu kanıtlamak için kullanılabilir. ayrıca bir trende dikkat çekmek asla aşırı genelleme yapmak değildir. bütün kadınlar birbirinin aynı olmasa dahi, önemli bir kısmı genellemeye girebilir.

  10. kadın düşmanlığı suçlaması
  -hedef belli bir kadın grubuna ya da genel olarak kadınlara karşı düşmanlıkla suçlanır
  örnek:
  -kadın düşmanı herif
  -neden kadınlardan nefret ediyorsun?
  -anneni seviyor musun?
  -kadınların sorunlarına duyarsızsın
  -hasta ruhlusun
  -kadınları et parçası olarak görüyorsun
  -kadınlara sırtını dönüyorsun
  -biraz daha konuşursan ağlayacağım sus artık :(

  yanıt: erkek yanlısı olan biri nasıl otomatikman kadın karşıtı olabilir, feministler de kadın yanlısı olduğu halde o zaman erkek düşmanı olmazla mı diye sorulabilir. ya da erkeklerle aynı fikirde olan kadınlar da mı kadın düşmanı diye de sorulabilir. ancak bu durumda suçlamayı yapanların tartışmayı kendi lehlerine çevirmek için kullandığı 2 taktik vardır. argumentum ad misericordiam: kadınlara acıma üzerine kurulu argüman , argumentum in terrorem: hedefin eylemleri bakımından korku yaratmak.

  11. psikolojik düzensizlik suçlaması
  -hedef duygusal ya da ruhsal olarak hasta olmakla suçlanır
  örnekler:
  -sen hastasın.
  -problemlerin var
  -bence bir psikologa görünsen iyi olur.
  -manyak mıdır nedir?

  yanıt: yine bilime gireceğiz ,kadınlar bilimden hoşlanmadığı gibi bilimsel kanıt da onlar için bir şey ifade etmez ama; madem ruhsal bozukluklarım var ve sen bunların teşhisini koyabiliyorsun, bu konuda bana psikoloji biliminden kanıtlar getirebilir misin? ruhsal hastalığımı bana açıklayabilir ve tavsiyede bulunabilir misin?

  12. bencillikle suçlama
  -zaten kendinden açıklamalı. çok yaygın olup romantiklik yapmak istemeyen erkeklere karşı özellikle kullanılır. hayatı para olmuş kadınlar daha çok kullanır.
  örnekler:
  -tam bir materyalistsin
  -her şey para mı
  -çok aç gözlüsün

  yanıt: bu suçlamanın aynısını karşı tarafa yapıp tartışmadan kaçınmak faydalı olabilir. sen benim için ne yaptın? gibi. ya da "parayı kendim için harcamamamı söylüyorsun ama senin için harcamamı söylüyorsun, ama bencil olan ben oluyorum öyle mi?" tarzında.

  13. yüzeysellikle suçlama
  -hedef bu suçlamayla genelde seviştiği ya da takıldığı kadınlar bakımından karşılaşır. genelde suçlama seçilen kadının görünüşüyle alakalıdır.
  örnekler:
  -hep bu orospu tiplerle takılıyorsun
  -bu kızlarla takılmasan belki seni düşünürdüm
  -öyle bir kadını nasıl reddedersin?
  -çok sığ bir insansın.

  yanıt: ortalama görünüşte bir kadın da çok güzel görünüşlü bir kadın kadar problemli olabilir. neden kötü görüneni seçeyim? kötü görünen kadın otomatikman daha kaliteli bir beyne mi sahip oluyor?

  14. tipsizlikle suçlama
  -hedef hiç seksapel ya da yakışıklılık sahibi olmamakla suçlanır.
  örnekler:
  -eminim tipsizsindir
  -seninle kimse ilgilenir mi?
  -garipsin
  -eziksin
  -en büyük problemin "sen" olman

  yanıt: ad hominem. kadının en sevdiği şeydir ad hominem. evliyseniz boşanıp kurtulamıyorsunuz nafaka alıp kafa ütülemeye devam ediyor. kaçın. sözün sahibi sözün doğruluğuna kanıt oluşturmaz. yunanlılar binlerce yıl önce çözmüş.

  16. pesimizmle suçlama
  -çabuk sinirlenme ve korkaklık suçlamalarına benzer biçimde ama dikkat pesimistliğe çekilmekte.
  örnekler:
  -bu kadar negatif olmayı bırak.
  -çok alaycısın
  -cıvıksın
  -madem kadınlara karşısın, o zaman yenilgiyi kabul ediyorsun
  -erkek dediğin kaçmaz, sen kaçıyorsun

  yanıt: bir durum karşısında realist olduğunuzu söyleyerek kaçınabilirsiniz. ya da asıl erkeklerin kaderini kadınların eline bırakmanın oyundan kaçmak olduğunu söyleyebilirsiniz. çoğu erkek mantığını değil, sabrını kaybediyor bu arada.

  17. yalnızlık tehdidi
  -hedef düşünceleri yüzünden kadınların onu reddedeceği yönünde tehdit edilir
  örnekler:
  -bu kafaysa sen çok beklersin
  -bu akılla senin gibi adamı kim alır
  -senle kimse birlikte olmaz

  yanıt: yine klasik bir ad hominem ve ad baculum ile karşı karşıyayız. yani kişiye "bak sen böyle böyle söylüyorsun ama devam edersen böyle böyle olur, senin gibi düşünen herkes için de böyledir" demektir. kimse tarafından istenmeyen bir durum kullanılır. bu da hatalı tartışma yöntemi olduğundan elden bir şey gelmez ama düşünelerin doğruluğunun ya da insanın mutluluğunun seksüel ilişkilere göre belirlenmeyeceğini falan söyleyebilirsiniz.

  edit: iyi güzel de bunların hepsinden nasıl kaçınabiliriz şeklinde sorular geliyor. hepsinden kaçınamazsın. dırdır evrenseldir. ancak çoğundan kaçınabilirsin. birinci yöntem çok para sahibi olmak ikinci yöntem ise çok tipli olmaktır. ikisi bi aradaysa değme keyfine. bu gün en azılı feminist bile tomar tomar parayı ya da kıvanç tatlıtuğ'u gördüğü zaman külotu ıslanır.
 2. 3 dakikada yazıyı yalayıp yutanlar bile 17 maddeden birine sokulabilecek argümanlar üretmeye başlamış. diğer konularda sevgi pıtırcığı olan arkadaşlar yavaş yavaş içini dökmeye, düşmanlıklarını sermeye başladılar. hah şöyleee. toplum onaylayacak diye kılım değiştirmeyin. düşmansanız düşmanım deyin en azında şerefiniz olsun.
  bu da size gelsin: https://lh6.googleusercontent.com/proxy/8brmZSjz4iRg_rkkFf_LFGRRDqK12T7cA8JsI5KTagfItNa1ZOYy_oKpFXCvz6pWB2OlXSRoA659XWH7441kpl8cMLIdWPNRv6ccaVN2lfI7=w372-h395-nc
 3. erkek düşmanlığının en etkili yöntemi insanların yazdığı ve okuduğu bir sözlüğe girip ilk yorumdaki türden şeyler yazmaktır.