1. kadınların giderek maskülenleşmesine yeğdir.

  (bkz: düz adam)
 2. biyolojik olarak erkek cinsiyetine mensup insanların toplumsal kriterlerden farklı giyindikleri için maruz kaldığı cinsiyetçi yorum.

  (bkz: sanane)
 3. bence gayet de gerekli bir şeydi. hödükler dışlanıyor işte. mutluyum ben bu durumdan.
 4. ne erkek doğası ne de kadın doğası belirli bir kalıba sokulmamalı arkadaş. evet belirli bir kültür seviyemiz var, bazı durumları kabul etmiyoruz ama her canlının istediği şekilde giyinmesi bence kabul edilmelidir ve eleştirilmemelidir(!).

  bir arkadaşım okul öncesi öğretmeni; pembe ve mavininin çocuklarda kadın erkek rengi diye ayrılmaması için projelerinde farkındalık yapıyordu. evet bende pembe (söylediğiniz gibi kadın renkleri) renk giyen bir tip değilim ama niye giymemeyim diye sorduğumda bana kadın rengi olduğu için diye bir cevap verilmemeli. bizim dayatmalarımız böyleyse sen onu yaptığında karşıt birşey mi yapmış oluyoruz. bu şekilde düşündüğümüzde yakışanı giymek bence doğru olanı arkadaş. isteyen kıvırır paçasını isteyen dizüstü şort giyer isteyende kısa kollu gömlek. sonuçta birileri illa ki beğenmeyecektir önemli olan kişinin kendine neyi yakıştırdığıdır.

  bir duruma çok takılınmış onu açıklayayım; babet çorabı(evet babamın babet çorabı şirketi var (bkz: *swh) ) abicim sen kışın üşüdüğün için içlik giyiyorsan babet çorabınıda adam kadın giyimi olduğu için giymiyor herhalde bir sebebi var. ayakkabıyı çıplak ayak giymeyerek terlemesini önlüyordur belki hiç düşündün mü bu açıdan.

  sonuç olarak çok irdelememek lazım ilerde bakarsın uzay esintili hayatlarda herkes metalik parlak deri kumaşlar giyer o zaman şimdiki duruma şükredersin.

  edit:imla
 5. sanılanın aksine popülist bir ön kabul yahut dayatma değil duygusal temayüllerin açığa çıkmasından ibarettir. olumlu bir şeydir. bakıldığı zaman olası tabuların ve bastırılmış meyillerin sukünete ulaşması toplumdaki üst agresifliğe yayılmacı bir derman niteliğindedir.
 6. gözlemlerime dayanarak konuşmam gerekirse , son iki senede kadınlardaki olumlu tırmanışa erkekler tarafından bir ayak uydurma gibi görünse de bu olay maalesef ki hiç öyle olmadı.
  daha geçenlerde konusunu açmıştım. özellikle genç kadınların son zamanlardaki moda konusunda patlaması erkekleri onların yanında çok sönük bıraktı. özellikle kendimden ve yakın çevremden örneklendirerek bu kanıya vardım tabi ki yoksa etrafımdakiler ne giymiş çokta umursamam açıkçası. şahsım adına bunun böyle olduğunu kabul etmek zorundayım.
  hiç sevmediğim fakat gündemden de düşmeyen moda yarışmalarının özellikle kadın toplumuna olumlu bir etkisi olduğunu kabul etmek zorundayım.
  erkekleri sorarsanız da bence çok ters tepti. popüler olmaya başlayınca dünyadaki erkek modasının türk erkeği kafasıyla birleşmesi sonucu ortaya böyle bir "şey" çıktığını düşünüyorum.
  fakat feminenlik konusunda öyle düşünmüyorum. erkeklerin bu tarzı belli yaş aralığında dikkat çekmek için başvurulan , geçici bir süreç bana göre.
  hali hazırda sevgili ev arkadaşım bu tarzım öncülerindendir belkide ama sabahtan akşama kadar müslüm gürses , azer bülbül , yıldız tilbe gibi bilimum acı veren her tarz müzikle kendinden geçer , kendince derbeder olur. üstelik sabahtan akşama dek.
  sorarsanız ben kişilik olarak onlardan daha feminenim ama popüler kültür bu , göz ve nizam dinlemiyor.
 7. kadınlar da maskülenleşiyor. kadın-erkek ayrımcılığının azalmasının bir sonucu.
 8. belli kalıplara sokacaksak niyetin ne olduğuna bakılmalı şimdi çiçekli gömlek giyiyorum o ne lan ibne gibi genel bir kanı varken kimi ilgilendirir feminen, maskülen
 9. hicbir sey kadin veya erkek icin yaratılmamistir. her sey insan icin var. benim pembe renk giymem, babet coraplarim, uzun saçım veya kupem adamligimdan bisey kaybettirmez. kaybettirir diyecek olan varsa da gelsin yuzume soylesin :)
 10. skinny pantolon ve babet çorabı buna bir örnektir.
  papa