1. tamamen hormonal nedenlerdir. erkekler çocuk gibi davranırken kadınların daha olgun davranmasının nedeni öströjendir. amerika'da borsada işlem yapan erkeklere duygusal davranmasın diye östrojen verilmektedir.
 2. olan durumdur. tanık olduğum çoğu ilişkide kadınlar ilk başta üzülüp kısa sürede atlatırken erkek ilk başta koy götüen bekarlık sultanlık kafasındayken sonradan derbeder olup kendini içkiye verir uzun süre de unutamaz. öküz olabiliriz düşüncesiz olabiliriz ama üzülmek ya da duygusal olmakta daha iyiyiz bence. hee çoğu hemcinsim yiğitliğe bok sürmemek için belli etmez ama aslında o hayvanın içinde bir duygusal, sevgiye muhtaç bir kedi yavrusu vardır
  wtf
 3. kadın ve erkek ile ilgili olarak sürekli açılan başlıkları gördüğümde aklıma horney'in bir denemesinde yazdığı bir bölüm geliyor. çevirdiğim hali ile şu şekildeydi;

  "... öncelikle, iki cins arasında, tanrı'nın ya da doğanın yasalarından kaynaklanan değişmez bir üstünlük ya da değersizlik olmadığını anlamamız gerekir. sınırlamalarımızın büyük kısmı, kültürel ve sosyal koşullardan kaynaklanmaktadır. uzun süre aynı koşullar altında yaşayan insanlar olarak benzer tutumlar ve eksiklikler geliştirdik.
  bir defa, neyin kadınsı olduğu, neyin olmadığı hakkında düşünmeyi bırakmalıyız. bu tür çabalar sadece enerjimizi tüketir. erkeksilik ve kadınsılık standartları suni ayırımlardır. cinsiyet farklılıkları hakkında bildiğimiz tek şey, cinsiyet farklılıklarının ne olduğunu bilmediğimizdir. iki cins arasında bilimsel farklılıklar kesinlikle var ancak, bu farklılıkları, insan olarak tüm potansiyelimizi geliştirmediğimiz sürece bilemeyeceğiz. paradoksal gelebilir ancak cinsiyetler arasındaki farklılıkları sadece bu farklılıkları unuttuğumuzda öğrenebiliriz.
  bu süre içinde yapabileceğimiz şey, tüm insanlığın refahı için, insan kişiliğini geliştirmek için tüm gücümüzle çalışmaktır. (paris,1994, p.238)"
 4. erkek beyninin daha basit olmasindan kaynaklaniyor.