ernesto che guevara

Kimdir?

ernesto "che" guevara, kısaca che guevara ya da el che...

tıp eğitimi alırken latin amerika’yı baştan başa dolaştı ve bu sayede birçok insanın karşı karşıya kaldığı yoksulluğu doğrudan gözlemleyebildi. bu deneyimler sonucunda bölgedeki ekonomik eşitsizliği ortadan kaldırmanın tek yolunun devrim olduğuna ikna olarak marksizm’i incelemeye başladı ve başkan jacobo arbenz guzman'ın önderliğinde guatemala’nın sosyal devrimine katıldı.

bir süre sonra 1959 yılında küba’da yönetimi ele geçiren fidel castro’nun askerî nitelikli 26 temmuz hareketi’nin bir üyesi oldu. yeni hükümette çeşitli önemli görevlerde bulunduktan, gerilla savaşı teorisi ve uygulamaları üzerine makaleler ve kitaplar yazdıktan sonra diğer ülkelerdeki devrimci hareketlere katılmak üzere 1965 yılında küba’dan ayrıldı. ilk olarak kongo-kinşasa’ya (sonraları kongo demokratik cumhuriyeti) daha sonra da cia ve amerikan ordusu özel harekât birlikleri’nin ortak operasyonu sonrası yakalanacağı bolivya’ya gitti. guevara 9 ekim 1967’de vallegrande yakınlarındaki la higuera’da bolivya ordusu’nun elinde iken öldürüldü. son saatlerinde yanında bulunanlar ve onu öldürenler, yargısız infaz edildiğine tanıklık etmişlerdir.

ölümünden sonra guevara dünya üzerinde sosyalist devrimci hareketlerin sembolü haline gelmiştir. guevara’nın alberto korda tarafından çekilen fotoğrafı "dünya üzerindeki en ünlü fotoğraf ve 20. yüzyılın sembolü" olarak nitelenmiştir.
 1. tam adı ve lakabıyla ernesto rafael che guevara''the fuser'' de la sernadır.de la serna kolu,ispanya iç savaşından arjantinlere kadar uzanır.babası çok iyi dikiş tutturamasa da bir şekilde işleri götüren irlanda asıllı özleri tıpkı annesi gibi basklara dayanan mühendis birisidir. gençlik yıllarında olabildiğince siyasetten uzak kalmıştır.lise ve üniversitede siyasetle ilgili çok keskin söylem veya eylemleri yoktur.özellikle ikinci latin amerika gezisinden öğrendikleri onda latin amerikasal bir bilinç uyandırmıştır.fidel castroyla ilk buluşmasında nerdeyse 3 saati aşkın bir görüşmeden sonra 27 temmuz harekatına önce sıhhıyice sonra üst kademelerde aktif olarak yer almıştır.küçükkken arkeolog olmak istemiştir.şiirlerinde bunun uzantıları çokça görülebilir.o dünya için hayalperest bir edayla mücadele etse de, yüreğini, yaşamını adamıştır.bazı şeylere. sıradan bir cüzzam doktoru olup etliye sütlüye karışmaya da bilirdi.bunun yerine mücadeleyi ve savaşmayı seçmiştir.

  bir gün mangasıyla batista'ya karşı savaş verdiği sırada bir sierre maestraya dolu yol alırken amerikalının çiftliğine rastlar amerikalı'' gelin açlık ve yorgunluktan ölmek üzeresiniz güzel yemekler var ''der.che de onu kırmamak adına ''sağolun ama yolumuza devam edeceğiz.sizi kırmamak adına bir brendi ikramınızı alırım ''.der

  olay sonrası söylene söylen giden manga üyelerine'' bir amerikalının sayesinde hayatta kalmaktansa, açlıktan ölmeyi tercih ederim'' der.
  meksikalı araştırmacı paco ingancio taibo 'nun tabiriyle nükteci zekası ve utangaçlığıyla, benim deyimimle cesareti ve bencillikten uzak dünya insan sevgisiyle bu hayatı dünyayı düzeni değiştirmeye çalışmış bir bir insandır.popüler kültürün etkisiyle alberto korda'nın bir cenaze sırasında çektiği fotoğrafla ünlenmesiyse trajikomiktir.
 2. ismini duyduğum an hasta siempre'nin bildiğim tek kısmı olan "comandante che guevara" dizesini mırıldanmaya başladığım devrimci. bir de çiguera var fakat konumuz bu değil.
 3. öğrenci evlerinin vazgeçilmez şahsiyeti.

  istisnasız söyleyebilirim ki her öğrenci evinde (üniversite öğrencisi) mutlaka posteri bulunur.

  aksini iddia eden varsa -ki ispatlayamaz- buyursun ispatlasın :)

  [aslına bakarsan iddiayı ortaya ben attım. benim kanıtlamam gerek. çaktırma]
 4. dünyayı güzelleştirmeye çalışanlardan en devrimlisi...

  bugün (14 haziran 1928) doğum günü, iyiki doğdun, iyiki geçtin bu dünyadan.
 5. karizmanın vücut bulmuş hali.boşuna uğraşmayın burdan amarikancılara pay çıkmaz.
 6. devrimden sonra küba merkez bankasının başına getirilmiş devrimci. ve sık sık parayı kınadığı ve yürürlükten kaldırılmasını desteklediği için bu görüşünü desteklemek adına küba paralarını takma adı olan “che” ile imzalamıştır. paraların üzerine şeker kamışı toplayan bir köylünün resmini bastırmıştır. her alanda devrimci hareketlerini sergilemiş insan.

  http://cdn.listelist.com/listeliststatic/2014/06/Che.png

  o paralara gitti gidiyor üzerinden ulaşabilirsiniz. uygun fiyata satılıyor hatıra olarak almak isteyen olursa.
  http://urun.gittigidiyor.com/koleksiyon/kuba-1960-10-pesos-che-imzali-a-1109-157688654?gclid=CICHp__X3cUCFcXLtAodhzUA-g&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0
 7. doktor....

  yoldaşlarına savaştıkları süre kadar kitap okutan devrimci....

  "gerçekçi olalım, imkânsızı isteyelim...."
 8. "siz bana din ile refaha ulaşmış bir toplum gösterin. ben de size devrim ile geri kalmış toplum göstereyim.”

  "düşmanın yoksa hayatta hiç başarılı olamadın demektir."

  "aç insanların karnını doyurduğum zaman bana kahraman diyorlar. onların neden aç olduğunu sorduğum zaman ise; bana komünist diyorlar."

  "en önemlisi, kabiliyetinizi koruyabilmeniz, dünyanın neresinde olursa olsun her haksızlığı kendinize karşı yapılmış gibi hissetme kabiliyetinizi. bu bir devrimcinin en önemli özelliğidir."

  " ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme."

  " kaybettiğin tek savaş, uğrunda savaşmaktan vazgeçtiğindir. "

  " gerçekçi ol, imkânsızı iste"
 9. (bkz: diarios de motocicleta - walter salles)

  genç ernesto "che" guevara ve arkadaşı alberto granado'nun 1950'li yıllarda güney amerika'yı dolaşmalarını konu alan biyografik film. guevara daha sonra marksist bir devrimci olmuştur, film henüz genç guevara'yı ele almakta ve doğrudan politik görüşlerine fazla yer vermemektedir.