• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
erotik düş makinesi - anthony n. fragola, roch c. smith
erotik düş makinesi, yazdığı romanlar ve teorik metinlerle yeni roman akımının öncülerinden kabul edilen, aynı zamanda sinema tarihinde önemli bir yer edinmiş olan alain robbe-grillet'nin sinemayla olan ilişkisi ve yönetmenliği üzerine yaklaşık on yıllık bir süre içerisinde yapılmış söyleşileri kapsıyor. kitap, okura alain robbe-grillet’yi filmleri aracılığıyla daha yakından tanıma fırsatı sunmasının yanında, hem onun filmografisiyle yeni tanışacaklar için bu sıradışı izleme deneyimine katkı sağlamayı, hem de onun filmlerine aşina olanlar için yeni bakış açıları vaat ediyor.

“şimdiye kadar hakkında konuştuğum şeylerin hepsi kültür aracılığıyla öğrenilebilecek kültürel olgular; ancak bir eserde yalnızca yazarının bilebileceği pek çok kişisel olgu da vardır. bence eğer kattığı her şeyi anında fark edebilseydik, shakespeare’in eserleri üzerine hala aynı ilgiyle çalışamazdık. bir kitap okumanın, bir film ya da shakespeare oyunu izlemenin büyüsü hep yenilenen bir şey, ilk kez okuyor ya da izliyorcasına. dolayısıyla, eğer sinema bir sanatsa, ertelenmiş bir anlam içerme özelliğini hep korumalı.”
  1. alain robbe-grillet'nin filmleri ve kitapları üzerine düşüncelerini okuyabileceğimiz kitabı. daha doğrusu kültür üzerine düşüncelerini okuyacağız. lemis yayınları ilginç kitaplar basıyor. grillet hakkında bir kitap çıkarmak baya bir idealizm gerektiriyor. okuyunca editleyeceğim bu yazıyı.
    sezgi